"Az Erste Group 176,2 millió eurós nettó eredményt ért el 2013 első három hónapjában. Míg az eredményt ismét negatív módon befolyásolta az adózás előtt 71,6 millió eurós bankadó, más különleges – akár kedvező, akár kedvezőtlen – hatás nem érvényesült a negyedév folyamán. A korlátozott gazdasági növekedéssel és folyamatosan csökkenő kamatkörnyezettel jellemezhető időszakban ez stabil eredménynek számít" – jelentette ki Andreas Treichl, az Erste Group Bank AG vezérigazgatója a 2013. év első negyedévében elért eredmények bemutatásakor.
"A romániai leányvállalatunk teljesítményében elért javulás kiváltképp figyelemre méltó. A továbbra is kihívásokat támasztó piaci környezetben megjelentek a restrukturálási intézkedések első eredményei. A működési eredmény stabil maradt az előző évhez képest, a kockázati költségek jelentős mértékben csökkentek, a nettó eredmény pedig közel változatlan maradt" – mondta Treichl.
"Közel 106 százalékos hitel/betét ráta mellett kiváló maradt a bankcsoport likviditási helyzete. Emellett a Bázel 2,5 előírásainak megfelelő core tier 1-es alaptőkeráta a mérleg szerinti eredményt nem számolva stabil 11,2 százalékos értéket mutatott a negyedév végén" – zárta Treichl a gondolatsort.
A működési költségek visszaesése ellenére a működési eredmény – a szerényebb működési bevétel miatt – szintén csökkent 2013 első negyedévében, 835,4 millió euróra, ami 8,8 százalékkal kevesebb, mint az előző év hasonló negyedévében elért 915,7 millió euró.
A mérlegfőösszeg 213 milliárd eurót tett ki az időszak végén, ami 0,4 százalékos csökkenést jelent az előző év végéhez képest. A kockázattal súlyozott eszközök állománya 105,1 milliárd eurón állt az elő negyedév végén a 2012. december 31-i 105,3 milliárd után – közölte az Erste.
Az Erste szerint Kelet-Közép-Európa gazdasági teljesítményében kismértékű javulás jelentkezik 2013 második félévében, de a növekedés üteme szerény marad. Ennek megfelelően a bankcsoport stabil működési eredményre számít idén. A bank várakozása szerint a visszafogott hitelkereslet és az alacsony kamatkörnyezet miatt csökkenő működési bevételt a működési költségek visszaesése kompenzálhatja. Főként a romániai kockázati helyzet javulásából fakadóan a csoportszintű kockázati költségek várhatóan kétszámjegyű mértékben csökkennek 2013-ban.
A magyarországi üzletág által realizált nettó kamatbevétel a 2012 első negyedévi 81,7 millió euróról 11,7 millió euróval csökkent. A 14,3 százalékos (a devizahatásokkal korrigáltan 14,7 százalékos) visszaesés következtében ezen a soron 70 millió euró jelentkezett. A kedvezőtlen fejleményt a devizaüzletág refinanszírozási költségeinek emelkedése, a hitelállomány zsugorodása, és a piaci kamatok csökkenése okozta. A nettó díj- és jutalékbevétel 21,6 százalékkal (a devizahatásokkal korrigáltan 21,1 százalékkal) növekedett a pénzforgalmi tranzakciókon realizált nagyobb jövedelemnek köszönhetően.
A 4,7 millió eurós bővülés eredményeként az időszak végén tehát a korábbi 21,9 millió euró után 26,6 millió euró került be a könyvekbe. A nettó kereskedési eredmény visszaesett az idei első negyedévben, mégpedig 6,3 millió euróval a korábbi 5,6 millió euróról, vagyis -0,7 millió euró lett az eredmény a végtörlesztéssel kapcsolatban 2012 első negyedévében a devizaüzletágban realizált bevétel növekedés miatt. A működési költségek a 2012. első negyedévi 41,5 millió euróról csak minimális mértékben emelkedve 42 millió eurót tettek ki, ami 1,1 százalékos (a devizahatásokkal korrigáltan pedig 0,6 százalékos) emelkedés. A költség/bevétel arány 43,7 százalékra emelkedett a 2012 első negyedévi 38 százalékról.
A bankadó és a tranzakciós illeték 2013 első negyedévében 19,3 millió euró volt (egy évvel korábban a bankadó 12,2 millió eurós kiadást jelentett). A kisebbségi érdekeltségekre jutó eredmény levonása után a nettó eredmény -27,5 millió euró lett az előző év hasonló időszakára eső -81,8 millió euró után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.