BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A héten GDP- és inflációs adatokra érdemes figyelni

Péntek reggel háromhavi csúcsra erősödött a forint az euróval szemben, de a 304-es szint közeléből visszapattant a kurzus és a 305-ös szint felett zárta a múlt hetet. A ma reggeli kereskedésben 305,5-ig gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben - írják az Erste elemzői.

Az EURHUF a múlt hét végén megrekedt a 305-ös szintnél, úgy tűnik továbbra is ez jelenti az akadályt az erősödéssel szemben. A mai nap folyamán magyar oldalról nem érkezik makrogazdasági adat. A német IFO hangulatindexen kívül pedig nemzetközi színtérről sem jön fontosabb adat.

A héten több olyan esemény és adat is publikálásra kerül, amely megmozgathatja a hazai fizetőeszköz árfolyamát. Összességében továbbra is a 305 és a 310-es szintek közötti mozgásra számítunk. Ma pedig az oldalazásé lehet a fő szerep, hasonlóan a múlt hét végéhez. 

Rövid hazai piaci áttekintés:

A hét végén nem történt jelentősebb elmozdulás a hozamgörbe rövid végén. Míg a 3 és 5 éves hozamok 1-3 bázisponttal csökkentek, addig a 15 éves hozam 5 bázisponttal került feljebb, mellyel a hozam 3,44%-ra nőtt.

A héten a szokásos keddi 3 hónapos DKJ-aukción kívül, csütörtökön 12 hónapos diszkontkincstárjegy és 5 éves változó kamatozású kötvényaukciót tart az Államadósság Kezelő Központ. A 3 hónapos DKJ esetében 50 milliárd, az éves futamidejű kincstárjegyből 40 milliárd, míg a változó kamatozású kötvényből 20 milliárd forint értékben kínál az ÁKK.

Nemzetközi helyzetkép:

Pénteken új történelmi csúcsra erősödtek a tengerentúli piacok, köszönhetően a görögökkel kötött megállapodásnak (Dow 0,86%, Nasdaq 0,64%, S&P500 0,6%).

A német és a londoni tőzsde 0,4% körüli pluszával a francia tőzsde ezúttal nem tudta tartani a lépést és minimális mínuszban zárt.

Kedvező hangulat alakult ki Ázsiában: a Nikkei 0,7%-ot emelkedett, a két napos ünnepről visszatérő Hang Seng 0,1%-ot emelkedett, míg a kínai tőzsde továbbra is várva tart. Így a Nikkei 15 éves csúcsra emelkedett, miközben a jen enyhén gyengült a dollárral szemben.

A WTI 50,7 dollár volt ma reggel. A múlt pénteki változékony kereskedés után ma reggel némileg nyugodtabb mozgás jellemezte a kőolaj kereskedését. A fúróberendezések száma a vártnak megfelelően 48 darabbal csökkent, ami a 2009-es olajáresésnél is nagyobb összes csökkenést jelent a tavalyi csúcs óta (461 darab). Másik oldalról viszont az amerikai nyersolajkészletek csúcson vannak, a tárolók 80-85%-a tele van, és világszinten is nőnek a készletek. A várakozások szerint 1-2 hónap múlva fizikailag nem lesz eszköz, amiben olajat lehet tárolni.
Az arany 1.200 dollár felett tudott maradni, de a görög megegyezés hírére ismét lanyhult a vételi kedv. Az arany esetében a piaci feszültségek ellenére a piac egyre pesszimistább, főleg a várható USA kamatemelés és a QE programok kivezetése miatt.

Az EUR/USD árfolyamában is a görögökkel kapcsolatos bizonytalanság tükröződött pénteken, de a késő esti megállapodás nem mozdította meg az árfolyamot a mai kereskedésben. 1,127-1,143 között volatilis kereskedést láthattunk pénteken, amelyet némi erősödés követett ma reggel 1,135-ig.

Vegyes képet mutatnak a határidős piacok ma reggel.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Görögország helyzete átmenetileg rendeződhet a péntek esti megállapodás alapján. A február 28-án lejáró uniós támogatási program ugyanis négy hónappal meghosszabbodhat. Ez alatt az időszak alatt kell egy új megállapodást kötnie a feleknek. A görög pénzügyminiszter, Yanis Varoufakis már el is küldte az előzetes javaslatát az EU-IMF párosnak. A hírek szerint ez a dokumentum elsősorban strukturális reformokat tartalmaz, mintsem kiadáscsökkentést. Amennyiben az anyag elnyeri az EU tetszését, akkor a hosszabbítási procedúra február 28-ig lezáródhat. A következő lépésre legkésőbb április végéig sor kerülhet, amikor is a részletes reformprogramot kellene ismertetnie a görögöknek. A márciusi IMF törlesztés, és az EKB júniusi-júliusi törlesztése azonban még mindig nem megoldott.

A Moody’s péntek este bóvliba vágta Oroszország adósbesorolását. A hitelminősítő szerint az orosz gazdasági kilátások az ukrán harcok és az olajár csökkenés miatt egyre rosszabb. A tőkekiáramlás és a devizatartalékok csökkenése rombolja a költségvetés erejét.
Az Európai Tanács újabb konzultációba kezd az orosz-ukrán események miatt. Donald Tusk a következő körös lépésekről kíván egyeztetni az európai vezetőkkel és mielőbbi megoldást szeretne találni a kialakult helyzetre.

A mai német IFO index statisztikáján kívül érdemi adat nem érkezik.

A veszprémi időközi választáson a baloldali pártok által támogatott független jelölt nyert mandátumot, így a Fidesz elvesztette a kétharmados parlamenti többségét. A kormánypárt politikájában érdemi változásra nem számítunk, hiszen a főbb jogszabálymódosításokat már korábban eszközölték. Az alkotmány módosításához azonban továbbra is kétharmadra volna szükség.

Heti kitekintő

Egyesült Államok: A keddi fogyasztói bizalmi indexet leszámítva fontosabb makrogazdasági adat elsősorban a hét második felében jelenik meg. Egyrészről csütörtökön ismerhetjük meg az inflációs számokat, illetve a tartós fogyasztási cikkek rendelésállományát, másrészről pénteken érkezik a GDP második becslése. A piac számára még Janet Yellen Fed elnök keddi és szerdai beszéde lehet érdekes.

Európa: Viszonylag mozgalmas hétnek nézünk elébe melynek középpontjába az inflációs és növekedési számok állnak. Kedden a német GDP számait, illetve az eurózónás inflációt publikálják, míg csütörtökön a német árszínvonal változását ismerhetjük. Emellett ma reggel a német IFO gazdasági hangulatindex lát napvilágot, illetve a tengerentúlhoz hasonlóan az ECB elnöke Mario Draghi kedden és szerdán tart beszédet.

Magyarország: A héten a keddi MNB kamatdöntés várhatóan nem tartogat meglepetéseket, várakozásaink szerint továbbra is tartás lesz az alapkamatot illetően. A hét második felében a beruházási számokat ismerhetjük meg, illetve a hetet a foglalkoztatottsági adatokkal zárjuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.