Ha az elmúlt hetet végignézzük, azt láthatjuk, hogy a nap közbeni jelentősebb elmozdulások ellenére nap végére mindig visszatért az árfolyam a 305-ös szinthez.
A nemzetközi hírek továbbra is jelentős befolyással bírnak, ma az eurócsoport ülésére érdemes figyelni, melyen továbbra is a görög adósságrendezéséről lesz szó. A tárgyalásokról érkező hírek a befektetői hangulatot befolyásolhatják, amire az EURHUF kurzusa is reagálhat. Összességében a héten 305-310-es szinten folyhat a kereskedés.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Nem történt elmozdulás a hozamgörbe rövid végén, a diszkontkincstárjegyek másodpiacon jegyzett hozama 1,6% körül maradt pénteken. A hozamgörbe közepén, illetve hosszú végén elhelyezkedő hozamok újra csökkenésnek indultak. A 3, illetve az 5 éves futamidejű állampírok hozama 2-3 bázisponttal, a 10 és 15 éves kötvények hozama pedig 6-7 bázisponttal csökkent. Így, a 10 éves kötvényhozam 3,09%-on zárta a pénteki napot.
Kedden 50 milliárd forint összegben kíván 3 hónapos DKJ-t értékesíteni az ÁKK. Csütörtökön az éves futamidejű kincstárjegy mellett a 3 éves futamidejű változó kamatozású kötvény kerül meghirdetésre.
Nemzetközi helyzetkép:
A pénteki kereskedés nem sikerült túl jól a tengerentúlon, az indexek nyitás után mélyrepülésbe kezdtek, és látványos mínuszban zárták a napot (Dow -1,54%, Nasdaq -1,12%, S&P500 -1,43%). A Dow Jones index összes tagja eséssel zárt tegnap, a leggyengébben a Procter (-2,5%) teljesített.
Az európai indexek vegyes teljesítményt mutattak a pénteki kereskedés során. A FTSE 100 index 0,7%-ot veszített értékéből, a CAC 40 index nem mozdult el, míg a DAX index 0,4%-ot emelkedett.
Vegyes volt a kép Ázsiában: a Nikkei 225 index közel 1%-os mínusza nem meglepő a GDP adatok láttán. A Shanghai Composite index ezzel ellentétes utat járt be, és közel 2%-os plusszal fejezte be a kereskedést.
A WTI ma reggel 49,6 dolláron állt, a múlt hét második felében jelentősen gyengült. A kereskedők félnek a növekvő készletektől, amelyek ismét meglepetést okoztak. Az USA készletei a nagy gazdasági világválság óta a legmagasabb értéken vannak. A kínai import februárban a második hónapja gyengült, igaz decemberben 30,37 millió tonnával rekordszinten volt. A piac szerint a kínai kereslet javulhat az év második felében.
Az arany 1175 dolláron volt ma reggel. A pénteki amerikai munkanélküliségi adat jelentős lökést adott lefelé, mivel az USA gazdasága továbbra is robosztus, ami azt jelenti, hogy hamarabb jöhet a kamatok emelése, mint ahogy azt várják. A háromhavi mélypontról csak a kínai fizikai keresletről szóló spekuláció mozdította el az árfolyamot.
A munkaerő-piaci adatok publikálása után rally kezdődött a dollárban, elesett az 1,1-es támasz és 1,086-ig zuhant az EUR/USD kurzusa. Az árfolyam 2003 augusztusában járt utoljára ezen a szinten.
Mind az európai, mind az amerikai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Munkaerő-piaci adatokat publikáltak a tengerentúlról pénteken. A vártnál 55 ezer fővel több, 295 ezer mezőgazdaságon kívüli munkahelyről számoltak be februárban. A munkanélküliségi ráta pedig 5,5%-ra csökkent az előző havi 5,7%-ról, ez 0,1% ponttal jobb a várakozásoknál. A képet árnyalta, hogy az órabérek emelkedése elmaradt a várttól, 0,2% helyett 0,1%-kal emelkedtek az előző hónaphoz képest.
Mától magyar idő szerint fél 3-kor nyitnak az amerikai piacok a megszokott fél 4-es időpont helyett. Ez három hétig tart majd, utána a magyar óraátállítás miatt visszaáll a régi rend.
Az eurócsoport mai ülésének legfontosabb témája Görögország lesz. Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter részletes reformtervét már nagyon várja a piac, a mentőcsomagból fennmaradó 7,2 milliárd eurós részlet kifizetését pedig a görög kormány.
A Financial Times értesülései szerint a brit pénzügyminiszter a választások után minél előbb szeretné elkezdeni leépíteni a Royal Bank of Scotlandban lévő állami részesedést. 2008-ban 45 milliárd fontot pumpáltak a bankba. Az előbbi összeg 455 pennys átlag árfolyam mellett térülne meg, miközben jelenleg 400 penny környékén forog a papír.
Korán reggel elmeszelték a német export-import adatokat, hiszen az export januárban 2,1%-kal esett a várt 1,2%-os mínusz helyett, miközben az import 0,3%-kal csökkent a prognózisokban szereplő 0,6%-os plusz helyett.
Magyarország esetében péntek este piaczárást követően lehetett számítani a Moody’s hitelminősítő döntésére illetve értékelésére. Ez azonban elmaradt, a Moody’s nem élt a szuverén adósminősítés lehetőségével. Az előzetes naptár alapján a következő lehetőség július 10-én lesz, amikor módosításra vagy közleményre kerülhet sor.
Heti kitekintő:
Egyesült Államok: A fontosabb makro adatok a hét második felében érkeznek, ugyanis hét elején csak a keddi nagykereskedelmi raktárkészletek adatai lehetnek mérsékelten fontosak. Csütörtökön a szokásos friss munkanélküliségi segélyt kérők száma mellett a kiskereskedelmi adatok lesznek a figyelem középpontjában, majd a hetet a Michigani fogyasztói bizalmi indexszel zárjuk.
Európa: Viszonylag csendes hétnek nézünk elébe. A mai eurócsoportos értekezlettel nyitjuk a hetet, utána azonban csak csütörtökön érkezik fontosabb makrogazdasági adat: a német fogyasztói érindex és az eurózónás ipari termelés.
Magyarország: Itthon viszont mozgalmasabb hét következik. Kedden az inflációs számokkal ismerkedhetünk meg, ami előrejelzésünk szerint továbbra is a negatív tartományban marad év/év alapon. Szerdán a külkereskedelmi termékforgalom adatait publikálja a KSH, majd csütörtökön a múlt pénteki ipari termelés részletei jelennek meg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.