Drasztikusan visszaesett a Babakötvény népszerűsége az utóbbi hónapokban, májusban és júniusban már csak minden hetedik gyereknek nyitottak a szülők Start-számlát a Magyar Államkincstárnál, hogy apránként takarékoskodva gondoskodjanak a jövőjéről.
Az első féléves statisztika ennél szebbnek tűnik, a közel 47 ezer nyilvántartásba vett gyerek közül csaknem minden harmadiknak, 13 655-nek nyitottak Start-számlát. Az adat viszont csalóka, hiszen az a 3800, 2013-ban és 2014-ben született állami gondozott kisgyerek is szerepel benne, akiknek hivatalból nyitottak számlát. Nélkülük 10 ezer alatt maradt volna az új számlák száma, ami a fele a tavalyi első félévinek.
A kincstár szerint a visszaesés oka az, hogy nem rendelkeznek marketingkerettel, ez megnehezíti a szolgáltatás köztudatba építését. A Babakötvényt korábban is az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) reklámozta, és a kampányok után valóban megnőtt a kereslet a számlákra. Az ÁKK – ha befejeződik az erről szóló közbeszerzési tender – az idén ősszel és télen indít még kampányokat a lakossági állampapírok népszerűsítésére, ebben a Babakötvényt és a Start-értékpapírszámlát is reklámozzák majd.
A népszerűsítés hiányán kívül másféle racionális ok nem nagyon állhat a visszaesés hátterében, a Start-számla ugyanis olyan konstrukció, amit egyszerűen nem éri meg nem igénybe venni. Az állam életkezdési támogatás címén minden újszülöttnek ad 42,5 ezer forintot, ez azonban csak a kincstárban minden évben csak az inflációval egyező mértékben gyarapodik. Ha a szülők szeretnék kiegészíteni a pénzt, ezt az ingyenesen vezetett Start-számlán tehetik meg, amelyre az infláció fölött évente 3 százalékos bónuszt fizető Babakötvényt vásárolhatják meg.
A megtakarításokat nem terheli kamatadó, sőt az állam még kis is egészíti az adott évi befizetéseket 10 százalékkal, alapesetben maximum 6 ezer forinttal. (Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultaknál az állami támogatás 20 százalék, maximum 12 ezer forint.)
A Start-számlák 2006-ban indultak, a kincstár 2012 októbere óta van monopolhelyzetben a számlanyitások terén. Azóta új számlát csak ott lehet nyitni, a máshol lévő számlát szintén csak a kincstárhoz lehet átvinni. Ezt is megérné megtenni, a bankok betéti ajánlatai ugyanis a közelében sem járnak a Babakötvény kamatának, amely a tavaly és idén született gyerekek számára a jelenlegi kamatperiódusban 3 százalékos, a 2014. február 1-je előtt született gyerekeknél – és a bankoknál számlát vezető gyerekek mindegyike ilyen – pedig 4,7 százalékos.
A program indulása óta több mint 240 ezer Start-számlát nyithattak, ebből azonban még mindig körülbelül 160 ezer különféle hitelintézeteknél lehet, az idén július 31-ig ugyanis kevesebb mint 7 ezer Start-számlát vittek át a kincstárhoz más számlavezetőktől.
A kincstárnál így jelenleg 83,7 ezer Start-számlát vezetnek, ezeken több mint 16,5 milliárd forint gyűlt eddig össze, amelynek csaknem a 90 százaléka már Babakötvényben van. 2012 őszén azt is lehetővé tették, hogy a szülők a 2006 előtt született gyermekeik számára is megnyissák az államilag támogatott számlát. Bár az évi 6–12 ezer forintos állami támogatás ekkor is jár, a családok nem rohanták meg a kincsárat. Eddig mindössze 7120 nagyobb gyereknek kezdtek így takarékoskodni, nekik 3,2 milliárd forintot gyűjtöttek össze a szüleik.
A pénz nem használható fel bármire, a vonatkozó törvény azonban eléggé nagyvonalúan fogalmaz a lehetőségekről. E szerint tanulmányokra, lakhatásra, pályakezdésre, a gyermekvállalás feltételeinek megteremtésére, illetve „jogszabályban meghatározott más célra” fordítható a megtakarítás.
A pénz nem használható fel bármire, a vonatkozó törvény azonban eléggé nagyvonalúan fogalmaz a lehetőségekről. E szerint tanulmányokra, lakhatásra, pályakezdésre, a gyermekvállalás feltételeinek megteremtésére, illetve „jogszabályban meghatározott más célra” fordítható a megtakarítás. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.