Tizenhárom éve nem látott mélységben is járt tegnap az olajár, miután az Irán elleni szankciók szombaton bejelentett feloldása után az egész piac azon aggódott, hogy tovább erősödik a túlkínálat. A félelmeket megerősítette Roknoddin Javadi iráni olajügyi miniszterhelyettes is, aki közölte, országa képes napi 500 ezer hordóval növelni termelését.
A Brent ára 27,67 dollár/hordóig is süllyedt (ez a legalacsonyabb szint 2003 óta), onnan azonban visszakanyarodott egészen 28,86-ig. Az irányváltást a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tegnap megjelent havi jelentése magyarázta: e szerint a szervezet arra számít, hogy idén elkezdődik az olajárak erősödése.
A következő hat hónapban az OPEC-en kívüli olajtermelők nem fogják tudni fenntartani kitermelési szintjüket az alacsony árak miatt, össztermelésük idén napi 660 ezer hordóval eshet vissza – állítja a szervezet, amely előző havi jelentésében még csak napi 380 ezer hordós termeléscsökkenést jelzett. Az OPEC, elsősorban Szaúd-Arábia, 2014 nyara óta játszik arra, hogy az olajár alacsonyan tartása mellett is megvédje piaci részesedését, abban bízva, hogy a drágábban kitermelő nem OPEC-országok nem fogják állni a versenyt.
Ez a stratégia eddig nem jött be, bár az USA palaolaj-ágazatának fejlődése lelassult, számos nagy olajcég pedig kénytelen volt elhalasztani vagy törölni sok milliárd dolláros fejlesztéseket. Az OPEC ezzel együtt most azt jelzi előre, hogy az USA átlagos kitermelése napi 380 ezer hordóval 13,5 millió hordóra csökken idén. Mérséklődni fog a termelés az Északi-tengeren, Latin-Amerikában és Kanadában is – tette hozzá a jelentés, amelyben egyelőre nem esik szó az iráni termelésbővítésről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.