BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs megállás a kötvénypiacokon

Az európai jegybank elkeseredett harcot vív az inflációval, eközben pedig lassan a befektetők fizetnek Németországnak, hogy tíz évre hitelt nyújthassanak neki. A csökkenő hozamok az egész euró­övezetet érintik.

Az Európai Központi Bank (EKB) márciusi kamatdöntő ülésén még a felfokozott piaci várakozásoknál is nagyobb volumenű monetáris lazító intézkedéseket jelentett be Mario Draghi elnök. Ezek hatására tovább estek az eurózónás magországok (Németország, Franciaország, Benelux-államok) állampapírjainak másodéves referenciahozamai. Ez nem meglepő a megnövelt keretösszeg fényében, hiszen egyre nagyobb kereslet mutatkozik ezen eszközök iránt, a folyamatot ráadásul a piaci spekulációk is erősíthetik.

A német 10 éves államkötvény másodpiaci hozama például történelmi mélypontja közelébe esett, megközelítve a 0,1 százalékot. Elképzelhető, hogy amennyiben az EKB monetáris lazítási programjának folytatására kényszerül, úgy a német 10 éves államkötvény hozama nulla százalék alá is eshet. Bár ez bizonytalan, az inflációs várakozások továbbra sem emelkednek, sőt a március 10-i ülés óta a rövid, közép- és hosszú távú várakozások egyaránt lejjebb jöttek, ami aggaszthatja az európai döntéshozókat.

A magországok esetében egyébként már így is a negatív hozamú állampapírok dominálnak a hozamgörbe rövidebb vége felé közeledve. A 2 éves kötvények esetében például okozott némi felpattanást ugyan az EKB ülése, de a hozamok azóta ismét lefelé mozdultak el. A német 2 éves kötvény hozama a 2014. áprilisi 0,2 százalék környékéről mostanra –0,5 százalék közelébe esett, a jelenség pedig nem egyedi.

Az EKB programja a periféria országainak állampapírhozamait is jelentősen mérsékelte, bár itt azért az országspecifikus tényezőkről sem szabad megfeledkezni. Az olasz, a spanyol és az ír 10 éves államkötvények a német 10 éveshez mért hozamfelára az utóbbi hónapokban viszonylag szűk sávban ingadozott, vagyis többnyire jól lekövette annak csökkenő tendenciáját. A portugál államkötvények ugyanakkor az elmúlt időszakban jól láthatóan elszakadtak a többi országétól, amit a luzitán költségvetés egyensúlyának felborulásával kapcsolatos befektetői aggodalmak indokoltak. Hasonló a helyzet Görögország esetében, ahol a bizonytalan gazdasági helyzet miatt még ennél is nagyobb mozgások jellemzik a kötvényhozamokat. Összességében a magországokhoz hasonlóan a perifériás hozamszinteket is lefelé nyomhatja, amennyiben az EKB a jövőben újabb lazító lépésekre kényszerül majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.