A várakozásoknak megfelelően nem emelt az irányadó kamaton az amerikai jegybank. A Fed úgy indokolta a döntést, hogy a kamatemelést alátámasztó tényezők javultak ugyan, de további bizonyítékokat akarnak látni arra vonatkozóan, hogy ez a fejlődés kitartó marad. „Úgy tűnik a Fed mozgó célpontra lő, hiszen nyilvánvaló, hogy a korábban emlegetett célokat már elérte az amerikai gazdaság” – véli Kenneth J. Taubes, a Pioneer Investments befektetési igazgatója.
Taubes szerint az amerikai munkanélküliségi ráta a maga 4,9 százalékos értékével lényegében teljes foglalkoztatottságot mutat, ezt tehát nem lehetne akadálya a kamatemelésnek. Janet Yellen, a Fed elnöke a döntést kommentáló sajtótájékoztatóján maga is kiemelte, hogy a munkanélküliség stabilan alacsony, a betöltendő álláshelyek száma pedig megbízhatóan emelkedik, ami a bérek egészséges növekedését jelzi. De ugyancsak ő volt az is, aki szerint a munkaerőpiac volt az egyik akadálya annak, hogy a Fed kamatot emeljen. Taubes szerint ez arra mutat, hogy Fed nagy jelentőséget tulajdonít egy másik mérőszámnak, amely a részmunkaidős foglalkoztatást is figyelembe veszi, és még ma is 9,7 százalékos munkanélküliséget mutat.
A Fed ugyancsak a kamatemelés elhalasztásának okaként említette, hogy az infláció még nem érte el a célul kitűzött 2 százalékot. Taubes szerint ezzel kapcsolatban azonban meg kell jegyezni, hogy ez részben olyan kormányzati intézkedésekre és tényezőkre vezethető vissza, amelyekre a Fed monetáris politikájának nincs hatása. A Pioneer befektetési igazgatója példaként említette az amerikai egészségügyi kiadásokat, mivel ezeket a Fed kedvenc inflációs mutatója, a maginfláció, és a sima fogyasztói árindex egészen másképp veszi számba. A fogyasztói árindex azzal számol, amit a fogyasztók zsebből adnak ki az egészségügyre, miközben a maginfláció azt is figyelembe veszi, amit a biztosítók fizetnek ki az egészségügyi szolgáltatóknak. Miután az Obamacare-ben 2015-ben jelentősen visszavágták a Medocare és a Medicaid visszatérítési rátáit az idős és az alacsony jövedelmű lakosságnak egyre többet kell fizetnie a biztosításokon felül. Ezért a maginfláción belül az egészségügy éves szinten csak 1,1 százalékos drágulást mutatott, a fogyasztói árindex esetében viszont ez az érték 4,9 százalék volt. Mindez Taubes szerint azt mutatja, hogy a Fed kedvenc inflációs mutatóját egy olyan kormányzati intézkedés tartja alacsonyan, amelyre a Fed-nek aligha van ráhatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.