Már csak 304,5 forintot kell adni az euróért, ilyen erős árfolyamra pedig tavaly május óta nem volt példa. A forint azt követően kezdett el távolodni a hónapokig jellemző 310-es kurzustól (amit egyébként sok szakértő a jegybank fájdalomküszöbének tekint), hogy a Standard & Poor’s szeptember közepén több mint öt év után kiemelte Magyarországot a bóvliból. Az S&P lépésével már két hitelminősítőnél van meg a befektetési ajánlás, Böhm Péter, a Raiffeisen devizakereskedője pedig ennek a hatását látja a mostani forinterősödés mögött. A külföldiek veszik a magyar állampapírokat, ami a következő negyedévekben is támogathatja a forint árfolyamát, miután a befektetők euróból forintra váltják a pénzüket.
A 305-ös szint elesése után stop-lossok is teljesültek, ami további lökést adott a forintnak – hangsúlyozta Böhm Péter. (Az ilyen szintek a veszteségminimalizálásra szolgálnak, vagyis sokan állíthattak be 305-ös kurzust azok közül, akik a forint esésére játszottak, de nem lett igazuk.) A Raiffeisen szakértője szerint az eddig tapasztalt 309–318-as sávból a következő fél évben 303–312 közé kerülhet az euró-forint kurzus.
„A Magyar Nemzeti Bank (MNB) profitját csökkenti, ha a mostani szinten marad az árfolyam, azonban ha az EU-források újból beáramlanak az országba, akkor lesz egy euróeladási hullám, amivel tud harcolni a jegybank a forint erősödése ellen” – fejtette ki Böhm Péter. Az MNB az elmúlt években azon ért el nagy nyereséget, hogy a devizatartalék bekerülési árfolyama a 2010-ben jellemző 265 forint közeléből 300-ra kúszott fel az idei év közepére. Ehhez persze az kellett, hogy a piaci árfolyam folyamatosan egyre magasabbra kússzon, vagyis a devizatartalékot minél gyengébb árfolyamon váltsák át. A piaci árfolyam azonban most már „csak” 305 forint, így nagyon közel került a devizatartalék bekerülési árfolyamához – vagyis ha tovább erősödik a forint, akkor búcsút inthetnek a nagy nyereségnek. (A mostani 305 forintos piaci árfolyamnál alig 5 forinttal alacsonyabb a devizatartalék bekerülési árfolyama, miközben háromnegyed éve 15 forint volt a különbség, korábban pedig 20.)
„Természetesen elfogadjuk, hogy az MNB-nek nincs árfolyamcélja, de már beszéltek arról a jegybankárok is, hogy az erősebb forint nem tesz jót a gazdaságnak, és a mostani szinteken már történhetnek kisebb beavatkozások a piac szerint” – fejtette ki Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője. A közelmúltban a Világgazdaság kérdésére azt válaszolta az MNB, hogy a jegybank „elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása, így sem árfolyamcéllal, sem eredménycéllal nem rendelkezik”. A nyereségességet firtató kérdésünkre kiemelték, hogy az MNB a jegybanktörvényben foglalt céljainak veszélyeztetése nélkül „igyekszik olyan megoldásokat alkalmazni, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan a következő években se kelljen jegybanki veszteségre költségvetési forrásokat fordítani”. Az MNB válaszát úgy értelmeztük, hogy noha tagadják az árfolyamcél létezését, azt el akarják kerülni, hogy a költségvetésnek kelljen kisegíteni a jegybankot. Egyes közgazdászok a politikai kockázatokat is kiemelik: azzal érvelnek, hogy óriási presztízsveszteség lenne az MNB-nek, ha veszteséget termelne azok után, hogy 260 milliárd forintot adtak a jegybanki alapítványoknak, ezért sem hagyhatják megerősödni a forintot.
Az Equilor vezető elemzője ennek ellenére nem tartja valószínűnek, hogy az MNB olyan árfolyamküszöböt vezet be, mint a cseh jegybank. (A csehek 27-es euró-korona kurzusnál határoztak meg küszöböt, hogy megakadályozzák a deviza felértékelődését.) „Nehéz lenne a jelenlegi hozaméhes környezetben az MNB-nek megvédenie egy árfolyamküszöböt – hangsúlyozta Kiss Mónika –, hiszen az Európai Központi Bank lazítási politikája 2017 márciusáig kitart, és a nagy mennyiségű likviditást bocsát a piacra, ami keresi a helyét a világban.”
MNB: nincs árfolyamcél
A jegybanknak sem árfolyam-, sem eredménycélja nincs, célzott eszközöket alkalmazva ösztönzi a gazdasági növekedést, és ilyen eszközökkel igyekszik elérni az inflációs célt – erősítette meg Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója egy konferencián, miután ismét felvetődött a piacon, hogy a jegybank 310-es euró-forint alatt hajlamos beavatkozni. Virág Barnabás hozzátette, a hitelösztönzés nemcsak Magyarországon, hanem a régióban is egyre fontosabb feladata a jegybanknak, mert a kis- és középvállalkozások számos esetben nem jutnak kellő finanszírozáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.