A következő két hét során fontos nyilatkozatok érkezhetnek arról, hogy a tagok és a korlátozáshoz kapcsolódó országok hogyan vélekednek a kérdésben. Egy ilyen döntésnél néhány héttel az OPEC-ülés előtt már körvonalazódni szokott a megállapodás. Nagy esély van az újabb féléves hosszabbításra, mert Szaúd-Arábia és Oroszország is emellett állt ki – hangsúlyozta Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője. Az OPEC-tagállamok esetében a korlátozás naponta 1,2 millió hordós, a megállapodáshoz csatlakozó nem OPEC-tagok, Oroszország mellett például Azerbajdzsán és Kazahsztán, napi 558 ezer hordós mérséklést vállal. Az eredetileg fél évre szóló megállapodást tavaly novemberben hozták meg, de már akkor szóba került a féléves hosszabbítás lehetősége.
Az olajár akkor 6-7 dolláros hordónkénti emelkedéssel reagált a két fő kőolajfajta esetében. Ezt a szintet kisebb ingadozásokkal március közepéig tudta tartani a WTI és a Brent, de ekkor 5 dollárral csökkent a kurzus, amely az április 11. körüli néhány napra visszajött a december és március között megszokott szintre. Ezután azonban folyamatosan csökkent, múlt szerdán a friss készletadatokra reagálva 2 dollárral esett a WTI és a Brent is.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] Fotó: AFP[/caption]A nyersolajkészletek 1,034 millióval 533,4 millió hordóra csökkentek, de a benzinkészlet 1,5 millió hordóval 236,1 millióra ugrott. A pénteki kereskedésben a WTI 2,16 százalékkal újra 50 dollár alá, 49,62 dollárra, a Brent pedig 1,94 százalékkal 51,96 dollárra zuhant. A Bloomberg szerint a befektetők elvesztették a hitet abban, hogy az OPEC termeléscsökkentési kísérlete le tudja győzni a növekvő amerikai termelést, és emiatt a készletek a jövőben is tovább emelkedhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.