Csökkent tavaly a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) nyilvántartott, késedelmes vállalati hitelek száma: 2016 végén 308 ezer szerződés szerepelt az adatbázisban, szemben az egy évvel korábbi 316 ezerrel – derül ki a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. adataiból. A fennálló késedelmek száma növekedett tavaly 2015-höz képest: decemberben 57 ezer ilyen hitelszerződést tartott nyilván a BISZ, ami tízezerrel több az egy évvel korábbinál.
Közben a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint jelentősen javult a hitelintézetek vállalati hitelportfóliójának összetétele is. A 2016. végi, valamivel több, mint 5900 milliárd forintnyi vállalati hitelből 320 milliárd forintnak megfelelő összeg volt 90 napot meghaladó késedelemben, ami 5,4 százalékos aránynak felel meg. Egy évvel korábban a céges hitelállomány 9,6 százaléka volt 90 napon túli csúszásban, ami közel 570 milliárdos mennyiséget jelentett. Látványosan emelkedett 2016-ban a rendben teljesítő vállalati hitelek aránya is: már megközelítette a 91 százalékot, miközben egy évvel korábban még csak 86,6 százalékot ért el.
A hitelportfólió minőségének érezhető javulásában – a nem teljesítő elemek kiemelése mellett – szerepet játszhatott az is, hogy jelentősen növekedett tavaly a kihelyezett vállalati hitelek mennyisége Magyarországon. A jegybank adatai szerint az éven belüli kamatperiódusú, nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott forinthitelek kihelyezett mennyisége 2016-ban meghaladta az 1500 milliárd forintot, ami 28,9 százalékos emelkedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest.
Az új forinthitel-kihelyezések növekedésével párhuzamosan megállt a vállalati hitelállomány hosszú évek óta tartó zsugorodása is: december végén 5914,3 milliárd forintot ért el a vállalatoknál lévő hitelállomány, amely mindössze kb. 25 milliárddal kevesebb az egy évvel korábbinál.
Az új kihelyezések növekedése nyomán nem változott jelentősen a vállalati portfólió hitelcél szerinti összetétele. A cégeknél lévő állomány bő negyedét teszik ki a folyószámla- és egyéb egy éven belüli lejáratú hitelek, és tavaly év végén hozzávetőlegesen 73 százalékot ért el az éven túli lejáratú hitelek aránya. Ezen belül kissé nőtt az öt évnél is hosszabb lejáratúak súlya, míg az egy és öt év közötti futamidejűeké kicsit visszaesett, ami szintén az új kihelyezések növekedésének lehet az eredménye.
Barát Mihály-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.