Ismét ezermilliárd forint fölött van a jelzáloglevelek állománya. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint március végére 1071,8 milliárdra hízott a volumen, miután tavaly decembertől kezdve csaknem 390 milliárd forintnyi hitelpapírt bocsátottak ki a hazai jelzálogbankok. A mennyiség tovább nőhet, hiszen egyre nagyobb a kereslet a hitelpapírokra, amelyekből még most is viszonylag kevés van a piacon, hiszen a csúcson, 2009-ben 2 ezermilliárd forint fölött volt az állomány. Tavaly novemberben viszont már a 700 milliárd forintot sem érte el, s ezzel 14 éves mélypontra jutott.
Az elmúlt hónapok gyors volumennövekedése mögött elsősorban az MNB egyik szabályozása áll: a hitelintézeteknek április 1-jétől meg kell felelniük az úgynevezett jelzáloghitel-finanszírozás megfelelési mutatóról (JMM) szóló szabályozásnak, vagyis a jelzáloghitelekhez legalább 15 százaléknyi jelzáloglevél-forrást kell biztosítani. Nem is meglepő ezek után, hogy a decembertől április 1-jéig kibocsátott hitelpapírok döntő részét a bankok jegyezték le, csaknem 280 milliárd forintnyival növelve az állományukat. A K&H Jelzálogbank például 64 milliárd forint értékben zárt körben bocsátott ki papírokat a K&H Bank számára. A kereslet a bankok részéről megmaradhat, hiszen ahogy nő a jelzáloghitel-portfóliójuk, úgy kell növelniük a jelzáloglevél-állományukat is, a lakáshitelezés pedig az idén is pörög. 2018 októberétől pedig 20 százalékra emelkedik a JMM-minimum.
Jutott a jelzáloglevélből más pénzügyi cégeknek is, az alapkezelők nem egészen 22 milliárd, a biztosítók pedig csaknem 12 milliárd forintnyi jelzáloglevelet vásároltak négy hónap alatt. „Bizonyos portfóliókban jobb jelzáloglevelet tartani, mint állampapírt, mivel ezeknek 20-40 bázisponttal magasabb a kamatuk” – magyarázza Bakos Ádám, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő kötvényüzletág-vezetője. A jelzáloglevelek fő hibája az állampapírokkal szemben, hogy eléggé illikvidek, ezért a vagyonkezelők ezeket inkább a passzívan kezelt portfóliókban tartják. Az állampapírokhoz képest 20-40 bázispontos felár persze nem sok, a fokozott banki kereslet miatt ilyen alacsonyak most a jelzáloglevelek kamatai. A lakosságnak nem is kell ez a befektetés, a kisbefektetők még 3 milliárd forintot sem tartanak ilyen hitelpapírban.
A külföldi vagyonkezelők viszont márciusban lecsaptak a frissen kibocsátott értékpapírokra. Náluk mostanában alig volt magyar jelzáloglevél, február végén például csupán 14,1 milliárd forint volt az állományuk. Márciusban azonban csaknem 77 milliárd forintnyit vettek, ezzel kétéves csúcsra ugrott a külföldieknél lévő volumen. Mindehhez hozzájárulhatott az is, hogy egyre jobb minősítést kapnak a magyarországi jelzáloglevelek. A hazai jelzálogbankok közül a legjobb besorolással az Erste rendelkezik. A hitelintézet ugyan csupán néhány hónapja kezdte meg a kibocsátást, a hitelpapírjait viszont a Fitch Ratings márciusban A– minősítéssel látta el stabil kilátás mellett. Ez egyébként három kategóriával múlja felül a devizában kibocsátott hosszú lejáratú magyar állampapír BBB– minősítését. Az OTP jelzálogleveleit legutóbb a Moody’s minősítette fel tavaly novemberben, az FHB-ét pedig néhány napja ugyanők sorolták át jobb kategóriába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.