Idén nyáron talán az átlagosnál is több hír szólt arról, hogy a kereskedelmi bankok elektronikus fizetési rendszerei, a bankkártya-elfogadás vagy az internetbanki rendszerek jelentősen lelassultak vagy leálltak. Az OTP Banknál ezzel kapcsolatban arra hívták fel a figyelmet, hogy épp zajlik a digitális áttérés a pénzügyi szolgáltatásokban: nem ritka, hogy egy-egy szolgáltatás használatában egyik évről a másikra 50-100 százalékos, néhány esetben ennél is jelentősebb növekedés történik. Ez örömteli, ám a banki rendszerekre nézve ugrásszerű és folyamatos terhelésnövekedés.
A pénzintézeteknél továbbra is kiemelkedően magas a csatornák rendelkezésre állása: a már említett OTP-nél ez az arány 99,9 százalék feletti, a CIB-nél az év első hét hónapjában a bankkártyás rendszer 99,96, az online csatornák 99 százalék feletti rendelkezésre állást tudtak felmutatni. Az MKB-nál közel százszázalékos rendelkezésre állásról számoltak be, míg a Budapest Banknál az elmúlt hónapokban nem tapasztaltak nem tervezett leállást. Ugyanakkor június 30. és július 3. között a bank átmigrálta ügyfeleit az új generációs internetbankba – így az internet- és mobilbank és az online befektetési rendszer nem volt elérhető. A CIB nyár elején kezdte meg az érintéses kártyás fizetésre való átállást, az ezt támogató rendszerfejlesztés üzembe helyezése szolgáltatáskieséssel járt. A tervezett leállásokat a pénzintézetek általában igyekeznek az éjszakai-hajnali órákra időzíteni, amikor ez a legkevesebb fogyasztót érintheti.
A pénzintézetek meglehetősen eltérő módon tájékoztatják ügyfeleiket a tervezett vagy épp az ad hoc leállásokról – noha a tapasztalatok szerint a legfőbb gondot épp az jelenti, hogy az ügyfelek nincsenek tisztában ezekkel a leállásokkal, mert nem kapnak róluk személyes, mondjuk sms-üzenetet. A banki honlap és a telefonos ügyfélszolgálat minden pénzintézetnél tájékoztat, s persze a fiókok is rendelkezésre állnak. A tervezett leállásokra a CIB ezenfelül hírlevelében is felhívja a figyelmet, míg az üzleti partnerek, webshop-üzemeltetők e-mailt kapnak az eCommerce szolgáltatás tervezett kieséséről is.
A már említett nyári kártyarendszer-átalakításról emellett a bank a számlakivonaton, sms-ben, e-mailben és a CIB mobilalkalmazáson keresztül push üzenetben is tájékoztatott. A Budapest Bank a nagyobb volumenű, tervezett változtatásról a Facebook-oldalán keresztül is tájékoztat, az MKB netbanki és mobilbanki üzenetet küld, az OTP esetenként a sajtón keresztül is tájékoztat a probléma fennállásáról és arról, hogy milyen egyéb módokon tudja az ügyfél banki tranzakcióját végrehajtani. Az UniCredit a megszokott csatornák mellett a mobilapplikáción belüli üzenetben, sőt bizonyos esetekben sms-ben is tájékoztat.
Az MNB Fizetési rendszer jelentése szerint nőtt tavaly az elektronikus pénzforgalmi hibajelentések száma, ám az esetszám a rendszerek bonyolultságához és a pénzforgalmi szolgáltatók számához képest továbbra is alacsony. Az elmúlt évben az esetek közel 50 százaléka hatással volt a banki szolgáltatások interneten vagy mobileszközön történő elérhetőségére: 151 üzemzavar az internetbanki, 73 incidens a mobilbanki és 57 eset a home vagy office banking szolgáltatásokhoz kapcsolódott. Jellemzően hardver- és szoftverhibák játszották a főszerepet, de sok esetben – például az azonosítással kapcsolatos problémáknál – az sms-azonosítást biztosító távközlési szolgáltatói hibák is ludasak voltak. A bankkártyáknál pedig – miként erre a K&H-nál is felhívták a figyelmet – a hibák egy része a folyamatok sokszereplős modelljére vezethető vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.