Bár a november 7-i, 69 forintos, ötéves csúcshoz képest már korrigált a FuturAqua, sőt a november 20-i közgyűlés után tovább szánkázott az árfolyam, ám az 50 forintos lélektani szint megfogta a merülő kurzust, s az elmúlt napokban újra megjelentek a vásárlók a vizespapír piacán. Hétfőn napközben jobbára 55 és 58 forint között sávozott a papír, ami továbbra sem indokolt fundamentálisan, hiába vásárolhatnak kedvezményes áron ásványvizet a részvényesek a társaság kútjaiból.
A társaság könyvvizsgálójának tavasz óta várt megjegyzései is elbizonytalaníthatják a befektetőket.
Emlékezetes, hogy az április 29-i évi rendes közgyűlésen a könyvvizsgáló azzal utasította vissza a nemzetközi számviteli standardok – IFRS – szerinti konszolidált 2016. évi beszámolóról való véleménynyilvánítást, hogy csak egy nappal korábban kapta meg a beszámolót, ezért nem tudott „elegendő és megfelelő bizonyítékot szerezni a könyvvizsgálói vélemény kialakításához”.
Az egy héttel ezelőtti közgyűlésen a könyvvizsgáló úgy fogalmazott, hogy a konszolidált pénzügyi kimutatások nem adnak megbízható és valós képet a társaság 2016. december 31-én fennálló konszolidált pénzügyi és vagyoni helyzetéről, továbbá a konszolidált cash flow-ról. A könyvvizsgáló az ellenvéleményt többek között azzal indokolta, hogy az Ecopay leánycég konszolidációja a 2015. évre vonatkozóan elmaradt, s bár a 2016. évre vonatkozóan a konszolidáció megtörtént, az összehasonlítást szolgáló magyarázó információk közzététele elmaradt.
Szintén felvetette a könyvvizsgáló, hogy az Olup Aqua akvizíciója nyomán a 2016. évi konszolidált kimutatás 25 millió 117 ezer forint goodwillt tartalmaz, míg a 2015. évi konszolidált beszámoló 47 millió 775 ezer forint goodwillt, miközben elszámoltak 22 millió 658 ezer forint értékvesztést. Az értékvesztés mértékét a menedzsment becslésére alapozták, s a megtérülő érték számítására vonatkozó dokumentum nem állt rendelkezésre. A számításhoz a 2016-os évre készített konszolidált jelentéshez kiadott kiegészítő megjegyzések is csak annyit tesznek hozzá, hogy a menedzsment becslései „összhangban vannak egy független piaci szereplő várakozásaival”.
– Nem okozott meglepetést a könyvvizsgáló ellenvéleménye, számítottunk erre, de azt gondoljuk, hogy nem igazán nagy horderejű kérdésekről van szó – mondta a Világgazdaságnak Fodor István, az igazgatóság elnöke, hozzátéve: nem véletlen, hogy a közgyűlés elfogadta a pénzügyi beszámolót. A társaság 2017. első féléves jelentése sem mondható vidámnak, az idei első hat havi jövedelem csoportszinten 4,63 millió forint veszteség volt, szemben az előző év azonos időszakában elért 1,53 millió forint nyereséggel.
A FuturAqua tevékenysége egyre inkább eltolódik a kutatás-fejlesztés irányába, míg a korábban jelentős termelés visszaszorult. Az ásványvízkutakat üzemeltető Olup Aqua leánycégnél az év első felében nem volt érdemi kitermelés. A vízkvótautalványok kibocsátását sem folytatják, de a víztőzsdéről még nem mondtak le. Az ígéretes HYD projektnek, amely egy DDW (csökkentett deutériumtartalmú víz) hatóanyagú, daganatellenes készítmény klinikai kutatásának előkészítését célozza meg, még nincs mérleghatása, ám Fodor István azt mondta: a társaság már a közeljövőben újabb fontos bejelentésre készül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.