Kisebb leszúrásoktól eltekintve az 1,15–1,18 dollár közötti sávban oldalazott az euró-dollár kurzus a nyár kezdete óta, most azonban a változás jelei látszanak a keresztárfolyamban. Az euró meglepően jól tartotta magát az utóbbi hónapokban a dollárral szemben, annak ellenére, hogy az egy-két éves amerikai gazdasági kilátások sokkal jobbak, mint az eurózónában. Emellett a hozamkülönbözet is tovább nőtt a dollár javára mind a rövid, mind a hosszú oldalon.
Ezt az előnyt ez idáig ellensúlyozhatta az, hogy az Egyesült Államok mostani kiemelkedő gazdasági teljesítménye valójában a jövő rovására történik, hiszen az adósságállomány egyre nagyobbra duzzad, és összességében a kereskedelmi háborúskodás sem kedvez az országnak.
Eközben Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke kifejezetten optimista hangnemet ütött meg az európai infláció emelkedésével kapcsolatban, szavai hallatán többen is egy a jövő ősz előtti európai kamatemelést vizionáltak.
Ezek a remények azonban a legutóbbi a szeptemberi eurózónás maginfláció közzététele után (csupán 0,9 százalék volt éves összevetésben) szertefoszlottak.
Ehhez jöttek most hozzá a nagy negatív meglepetést okozó eurózónás beszerzésimenedzser-indexek, amelyek szintén beárnyékolják a növekedési kilátásokat. Az autóipart érintő problémák (környezetvédelmi szabályozások szigorodása – az üzemanyag-fogyasztással kapcsolatos WLTP-szabvány szeptemberi életbelépése, a kínai értékesítések visszaesése, az alapanyagok drágulása) 26 havi mélypontra lökték az előzetes feldolgozóipari indexet, és még ennél is nagyobb gond, hogy a negatív tendenciát ezúttal a szolgáltatóipari index is követte.
Ez pedig azt vetíti előre, hogy az Egyesült Államok és az eurózóna gazdasága között még nagyobbra nyílik az olló, aminek hatására az euró-dollár kurzus hosszabb távon lefelé hagyhatja el az 1,15–1,18 közti kereskedési sávot.
Első körben az 1,13-os technikai szint jelenthet megállót a további csökkenés előtt, ennek áttörése esetén azonban 1,1-nél lehet a következő megálló.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.