Meglepetéssel szolgált az olasz kormány: korábbi kommunikációja ellenére 2,4 százalékra emelte a 2019-2021-es időszakban a költségvetési hiánycélt. Az Európai Bizottságnak korábban benyújtott dokumentumokban jövőre még egy százalék alatti hiányt, 2020-ra nullszaldót, 2021-re pedig már enyhe többletet terveztek. Róma azzal érvelt, hogy még a megemelt hiánycélok is alatta maradnak az EU által elvárt 3 százalékos szintnek. Az Unió azonban a komolyan eladósodott országok esetében nemcsak a hiánycélt nézi, hanem az adósság csökkenő trendjét is.
Az olasz bejelentés kockára teszi a GDP 130 százalékára rúgó adósságállomány mérséklését a következő években.
Az Amundi értékelése szerint mivel korábban stabil költségvetéssel és csökkenő adóssággal nyugtatták a piacokat – az olasz kormány vesztett hitelességéből. A pénzügyminiszter a hírek szerint kész volt lemondani, ám az államfő kérésére maradt, hogy a bizonytalanság ne növekedjen tovább. A nagy hitelminősítő ügynökségek október közepén-végén közlik véleményüket az adósságról, a helyzet tükrében megvan az esély arra, hogy leminősítik az olasz adósságot.
Brüsszel feszülten reagált, valószínű, hogy ha a 2,4 százalékot szavazza meg a törvényhozás, elkezdik Rómával szemben a túlzott deficit eljárást.
Az uniós testületek elé október 15-én terjesztik be a részletes költségvetési tervezetet, november vége előtt nem várható, hogy véleményt mondanak róla. Az olasz törvényhozásnak az év végéig kellene megszavaznia a törvénytervezetet. (Az alsóházban novemberben, a felsőházban decemberben tárgyalnak róla.) A költségvetés hiányának eltérítése a csökkenő pályáról kockára teszi a 130 százalékos adósságállomány mérséklését.
A hírekre heves piaci reakció érkezett: a 10 éves olasz államkötvény hozama megemelkedett, a tőzsde 4 százaléknál is nagyobb mértékben zuhant, főleg a bankpapírok estek. Az Amundi az olasz kötvényeket illetően jelenleg semleges, azonban egyre óvatosabb. Ugyanakkor a nem olasz befektetők eddig is óvatosak voltak, így a piaci helyzet további drasztikus romlása nem várható. „Az olasz gazdaság további gyengülése ismét nyomás alá helyezheti az olasz államkötvényeket. A helyzet azonban várhatóan nem fertőzi meg az európai piacokat, ám rövid távon nem zárhatók ki a heves árfolyammozgások” – véli az Amundi igazgatója.
Az olasz részvénypiacokon szintén indokolt a fokozott óvatosság, már csak a bankszektor nagyarányú részvétele miatt is. A bankszektor kitettsége viszont a kötvénypiacok felé nagy. Más ágazatok, például a szolgáltató szektor szintén lehet, hogy beáraz némi kockázatot az adó- és a szabályozási politika bizonytalansága miatt. A költségvetésnek és az állampapírpiacnak, valamint a kormányzati intézkedéseknek kevésbé kitett cégek csillapíthatják a volatilitást ebben az időszakban.
Az európai részvénypiacok egyelőre kivárnak, rövid távon az olasz helyzet függvényében ingadozhatnak az árfolyamok. Középtávon azonban jobbak a kilátások: ha véget ér a politikai bizonytalanság, az európai részvények újra a befektetők fókuszába kerülhetnek meglehetősen vonzó árazásuk miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.