BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az alapkamatról dönt kedden az MNB

Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Elemzők nem várnak változást sem az irányadó kamatokban, sem a nem-konvencionális eszköztárban. Londoni pénzügyi elemzők szerint sem várható még érdemi szigorítás, de a piac márciusban már számít a monetáris politika normalizálásának megkezdésére.

A monetáris tanács az előző ülésen sem változtatott a kondíciókon, a döntést a tagok ellenszavazat nélkül támogatták. A jegybanki alapkamat 2016. május 25. óta 0,90 százalékon áll.

A testület a 2018. december 18-iki kamatdöntő ülésről kiadott közleményében hangsúlyozta: a tanács felkészült a monetáris politika fokozatos és óvatos normalizációjára, amelynek megkezdése az inflációs kilátások függvénye. A tanács szerint az adószűrt maginfláció emelkedése a következő negyedévekben is folytatódhat, ezt a testület az inflációs cél fenntartható elérése szempontjából értékeli.

A jegybank nem sieti el a szigorítást

Ugyan az adószűrt maginflációra jobban figyelnek a Magyar Nemzeti Bankban, azonban az inflációs cél fenntarthatósága is jelentős szerepet játszhat abban, hogy mikor kezdik meg a normalizációt.

A tanács szerint a hazai inflációs kilátások tekintetében megnövekedett annak a valószínűsége, hogy a tartós tendenciákat megragadó adószűrt maginfláció 3 százalék fölé emelkedhet, miközben az eurózónában a laza monetáris kondíciók továbbra is fennmaradhatnak. Az MNB monetáris politikáját elsődlegesen a hazai tartós inflációs tendenciák alakulása határozza meg.

Tavaly decemberben az éves összevetésben számított infláció 2,7 százalék, a jegybank által számított maginfláció 2,8 százalék volt, az indirekt adóktól szűrt maginfláció 2,9 százalékra, 2012 óta nem mért szintre gyorsult a novemberi 2,7 százalék után.

Fotó: VG / Móricz-Sabján Simon

Az infláció az előző hónaphoz képest 0,4 százalékponttal csökkent az üzemanyagok árának mérséklődése miatt. A tavalyi év egészét tekintve a fogyasztóiár-index 2,8 százalék, a maginfláció 2,5 százalék, az adószűrt maginfláció 2,4 százalék volt.

Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke január 16-án egy bécsi fórumon azt mondta, az adószűrt maginfláció alakulása kulcsfontosságú abból a szempontból, hogy Magyarország mikor kezdje meg a monetáris politika normalizálását, ezért a jegybank ezt a mutatót mostantól nagyobb figyelemmel követi.

VG-elemző: Fordulat a magyar monetáris politikában

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.