BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Konstruktív ajánlatot kapott a Telenor

A magyar leányvállalatától tavaly búcsút vett Telenorhoz a minap aktivista befektetők kopogtattak be azzal az ígérettel, hogy 84 százalékkal is megacélozhatják a stagnáló részvényárfolyamot – ha hallgatnak rájuk.

Az aktivista befektetők a norvég Telenorra is kivetették a hálójukat. Az állam többségi tulajdonában lévő, Magyarországon is aktív mobilszolgáltatóban a Constructive Capital tőkéscsoport vásárolt az 5 százalékos bejelentési küszöböt el nem érő, de nyilván ahhoz közeli részesedést, majd kiterítette a kártyáit. A Financial Times értesülései szerint a Constructive Capital levelet küldött a Telenor igazgatóságának, kifejtve, hogy elképzeléseik szerint a hálózati infrastruktúra, benne az adótornyok kiszervezésével és a cég adósságállományának növelésével elérhető lenne a részvényárfolyam 84 százalékos megugrása. A megcélzott felértékelődést alátámasztó számítások szerint a hálózat leválasztása a 84 százalékos plusz durván kétharmadát adhatná, míg az egyharmados rész a bátrabb eladósodással és a friss források felhasználásával teremtett érték pozitív hozadékából állna össze.

A skandináviai és a távol-keleti érdekeltségeire kíván fókuszálni a társaság
Fotó: Ye Aung Thu / AFP

A befektetők az árfolyam felverését azzal is indokolták, hogy a Telenor a saját papírjait pénzforrásként felhasználva tudja majd finanszírozni a terjeszkedéséhez és fejlődéséhez szükséges akvizíciókat. Hozzáteszik, hogy színrelépésükkel a Telenor igazgatósága kivételes lehetőséget kapott most arra, hogy a részvényesi értéket látványosan növelhesse – amennyiben hallgat a tanácsaikra. Kétségtelen, hogy a Telenor árfolyama tavaly 3 százalékot gyengült, s jelenleg a négy évvel ezelőtti szintjén áll, 28 milliárd dolláros piaci kapitalizációja révén így is Európa legnagyobb mobiltársaságai közé sorolják. A társaság jövője szempontjából az is meghatározó, hogy a norvég állam korábban bejelentette: 54 százalékos részesedését egyharmadosra kívánja csökkenteni. Sem pakettjük eladásának módjáról, sem az idejéről nem adtak tájékoztatást a hevesebb árfolyamkilengések megelőzése érdekében, amelyekről egyelőre szó sincs.

A pénteken 164 norvég koronán záró Telenor kurzusát a piaci körökben kevésbé ismert Constructive Capital megjelenése tegnap 0,9 százalékkal „verte fel” az oslói tőzsdén. A Telenor igazgatósága udvarias közleményben köszönte meg részvényese levelét, mint írják, minden ötletet és tanácsot szívesen fogadnak, de a kiértékelésük előtt nem kommentálják. Szerdáig legalábbis, hiszen akkor ismertetik a negyedik negyedév, valamint a 2018-as üzleti évük eredményeit.

A Telenor az utóbbi években stratégiaváltást hajtott végre, ennek keretében kivonultak Oroszországból és a már-már öngyilkos árversennyel jellemzett indiai piacról, és tavaly márciusban eladták kelet-közép-európai érdekeltségeiket – köztük a magyar Telenort – a cseh PPF pénzügyi befektetési csoportnak, a térség legnagyobb magántőke-befektetőjének, amelynek tulajdonosa az a Petr Kellner multimilliárdos, aki 15 milliárd dollár körülire becsült vagyonával régiónk leggazdagabb emberének számít. Kellner jelentős érdekeltségekkel rendelkezik a távközlési és a bankszektorban.

A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.