Tavaly látványosan, 45 százalékkal 1545 milliárd forintra emelkedett az ingatlanalapok vagyona. Szakértők az idén a trend folytatódására számítanak. Más a helyzet a pénzpiaci alapoknál, amelyek eszközértéke 7 százalékkal csökkent, 606 milliárdra esett vissza 2018-ban. Ezeknél januártól megváltozott az európai uniós szabályozás, s a változások jelentősek:
a pénzpiaci alapok többsége rövid kötvényalappá alakult át.
„Csupán kilenc pénzpiaci alap maradt a piacon, de ezek jelentősége amúgy is csökkent az elmúlt időszakban. Alapvetően a pénzkiáramlás volt rájuk jellemző. Idén a megmaradó pénzpiaci alapok vagyona is csökkenésnek indulhat” – mondta a Világgazdaságnak Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing- és értékesítési igazgatója. A lakossági állampapírok elszívó hatása a kötvényalapoknál is erősen érződik.
„Ha az Államadósság Kezelő Központ a lakosságnak kedvezőbb feltételeket nyújtó termékekkel lépne a piacra, akkor nyilvánvalóan azt választják majd. A kötvényalapoknak az infláción felüli kamatprémiumot is kínáló hosszabb lejáratú lakossági állampapírok és az ősszel megemelt hozamú fél- és egyéves állampapírok jelentenek konkurenciát. Az a kötvényalapok mellett szól, hogy a háztartások jellemzően viszonylag lassan reagálnak a megtakarítási környezet változásaira” – fűzte hozzá Gáti László.
A szakember szerint az aktívan kezelt abszolút hozamú alapokon lehet majd érdemi nyereséget elérni, így ezek kedveltek lehetnek, de az igazi sláger várhatóan továbbra is az ingatlanalap lesz.
„Ennek a területnek a lendülete kitarthat, de az ingatlanalapok visszatekintő hozamai lassan csökkennek
– mutatott rá Gáti László. – A Magyar Nemzeti Bank szigorítást tervez a laza monetáris politikában, ami magasabb kamatokat és kötvényhozamokat eredményezhet a piacon. Ennek hatására kiegyenlítődhet az ingatlanbefektetések és a piac többi része közötti hozamkülönbség. Az összes alapkezelő által kezelt vagyon nagyságában idén stagnálásra lehet számítani.”
Hasonlóan látják a piacon várható trendeket az Erste Alapkezelőnél is. „A hazai kamatkörnyezet még nem kedvez a pénzpiaci és kötvényalapoknak, viszont alacsony árfolyam-ingadozás mellett érdemi hozamot termeltek az ingatlanalapok, most azokba áramlik a pénz – mondta lapunknak Varga Zalán értékesítési igazgató. – A magasabb kockázatú vegyes és részvényalapok veszítettek népszerűségükből, mert rendkívül nagy volatilitásuk megijesztette a befektetőket. Kedveltek lehetnek a stabilitást kínáló kötvénycsomagalapok és a hosszabb távra stabil hozamot mutató vegyes alapok.
Tavaly év végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének adatai szerint tagjaik összesen 6162 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. Ennek negyede ingatlanalapokban, 16 százaléka vegyes alapokban, 15 százaléka pedig abszolút hozamúban volt.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.