A költségvetésnek nem okoz jelentős bevételkiesést a 20 ezer forint alatti utalásokra január elején bevezetett tranzakciósilleték-mentesség – ez számítható ki a Bankközi Klíring Rendszert (BKR) kezelő Giro Zrt. által a Világgazdaság rendelkezésére bocsátott adatokból.
A Magyar Nemzeti Bank tulajdonában lévő társaság közlése szerint az elmúlt évben 314,1 millió tranzakció futott át a BKR-ben, 114 525 milliárd forintnyi utalás történt.
A tranzakciós illeték alapja azonban ennél jóval szerényebb összeg volt, hiszen a törvény rendelkezései szerint a 3 ezrelékes illeték maximális összege 6 ezer forint lehet, vagyis a 2 millió forintot meghaladó utalásoknál is legfeljebb ekkora összeget kell fizetni illetékként.
A mostani szabályozással kapcsolatban fontos tudni, hogy a 20 ezer forint alatti utalások illetékmentessége csak a magánszemélyek közötti átutalásokra vonatkozik, azaz a cégek esetében továbbra is meg kell fizetni az illeték összegét. A Giro nem bontja a céges és a magánszámlák közötti utalásokat, de más kimutatások szerint a céges utalások vannak többségben a bankközi forgalomban.
Tavaly 133 millió, 20 ezer forint alatti utalás során 1135 milliárd forintot utaltak a BKR-ben. Ennek a tiszta illetékterhe 3,4 milliárd forint – azaz ennyiről kellene lemondania az államnak, ha tisztán lakossági utalásokról beszélnénk.
A 20 ezer forintot meghaladó utalásoknál a szabályok szerint az illeték csak a 20 ezer forint feletti összegekre számítható fel, így az érintett 181 millió tranzakcióban további 10,8 milliárd forint spórolható meg. Miután a lakossági szegmensben viszonylag ritkák a nagy összegű utalások, szakértők szerint a lakossági utalások illetékmentessége összességében 4-5 milliárd forinttal csökkenti a büdzsé idei bevételeit.
Kicsit más lenne a kép, ha az eredeti tervekkel megegyezően a csoportos beszedésekre is érvényes lett volna az illetékmentesség.
A BKR-ben havi rendszerességgel 3,4-3,5 millió ilyen tranzakció fut éves szinten, nagyjából 480 milliárd forintnyi összeget szednek be a szolgáltatók – jellemzően lakossági ügyfelektől.
A csoportos beszedésben érintett tranzakciók negyede 10 ezer forint alatti, s 90 százalékukban a beszedés összege nem haladja meg a 100 ezer forintot. Az átutalás itt is lakossági számláról érkezik, ám kétségtelen, hogy a költségét a beszedést indító vállalkozás fizeti – ennek árát azonban a lakosság fizeti a számlákban.
Információink szerint a napokban lényegében valamennyi pénzintézet megtette a szükséges intézkedéseket, hogy a lakosságiszámla-tulajdonosoknak a tranzakcióik után járó illetékkedvezményeket jóváírják.
De fontos látni, hogy a szabályozás nem egyértelmű: kérdés, hogy azon ügyfeleknek, akiknek olyan a banki számlaszolgáltatási csomagjuk, amelyben az utalások után eddig sem számoltak fel külön tranzakciós illetéket, visszajár-e az illetékkedvezmény. Egyes értékelések szerint igen, hiszen az egyedi utalások helyett ezek az ügyfelek a költségeket a csomagdíjakban fizették meg, más vélekedés szerint azonban nem, hiszen a tételek helyett komplex szolgáltatási díjat fizettek, amely a szolgáltatások megfelelőbb igénybevétele esetén olcsóbb bankolást kínál a standard díjaknál.
Az utóbbi vélekedést támasztja alá a jegybank pénteken kiadott közleménye is, amely emlékeztet arra, hogy Európa legtöbb országában a bankok csomagárazást alkalmaznak, azaz a fogyasztók fix havi díjakért cserébe korlátlan számú átutalást bonyolíthatnak le. Ezzel szemben a tanulmány készítői szerint
a Magyarországon a vizsgálatba bevont 57 számlacsomag mindössze 19 százalékára volt jellemző a csomagáras számlázás, a többinél az ügyfelek a tranzakciókat közvetlenül terhelő díjakkal szembesülnek az átutalásoknál.
Az MNB számai szerint az alacsony jövedelműek Magyarországon a nettó jövedelmük 1,13 százalékát, pénzügyi tranzakciós illeték nélkül számolva 1,09 százalékát költik átlagosan havonta bankolásra.
A magyarokat a bolgárok és a portugálok követik 0,74 százalékkal, Olaszországban 0,48 százalék, Németországban 0,35 százalék, Spanyolországban 0,26 százalék, Svédországban 0,24 százalék, Romániában és Lengyelországban 0,23 százalék, Dániában 0,19 százalék, Franciaországban 0,18 százalék ez a ráta.
A jegybank szerint a júliusban induló azonnali fizetési rendszer sikerét nehezítheti, ha az ügyfeleket a tranzakcióhoz kapcsolódó költségek terhelik, ezért azt sürgetik, hogy a bankok minden lakossági fogyasztónak a havi számlavezetési díj megfizetése ellenében korlátlan átutalást tegyenek lehetővé.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.