BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig van már változó kamatozású kölcsön

Gyakorlatilag egyeduralkodóvá váltak az éven túli kamatfixálású konstrukciók a lakáshiteleknél: súlyuk januárra meghaladta a 95 százalékot. A fogyasztási hiteleknél is változnak az arányok, igaz, lassabban.

Minimálisra csökkent januárra a változó kamatozású konstrukciók aránya az új lakáshitel-szerződéseknél: mindössze 4,4 százalékot ért el, szemben az egy évvel korábbi 32,3-del – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikai adataiból. A jegybank számsorai szerint az éven túli kamatperiódusú lakáshiteleken belül is egyre inkább a hosszabb ideig fix kamatú konstrukciókat keresik az ügyfelek:

miközben az egy és öt év közötti kamatfixálású kölcsönök aránya 39-ről 27,3 százalékra csökkent, az öt és tíz év közöttieké 22,5-ről 58,8 százalékra ugrott egy év alatt. Jelentősen, 6,2-ről 9,5 százalékra emelkedett emellett a végig fix – tíz éven túli kamatperiódusú – lakáshitelek aránya is az új portfólióban.

Forrás: Kallus György / VG

Bár az első hónap adataiból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, az tisztán látszik, hogy az idén tovább emelkedhet a lakáshitelek kamatfixálásának átlagos hossza az új szerződéseknél, miközben a legfeljebb egyéves kamatperiódusú kölcsönök aránya jóval lejjebb csúszhat az elmúlt év egészére kimutatott 15,4 százalékról.

Az sem tűnik túlságosan elhamarkodott következtetésnek, hogy ebben az évben a lakáshitelekért folyamodó ügyfelek döntő többsége az öt- vagy tízéves kamatperiódusok valamelyikét választja majd. Az utóbbit elősegíti, hogy a bankok kínálatában is a hosszabb kamatfixálású konstrukciók kerültek előtérbe az utóbbi hónapokban.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.