Helyben topogó árak jellemezték a februári kereskedést a Budapesti Értéktőzsde részvényszekciójában. Pedig a hazai és a nemzetközi hangulat kifejezetten jó volt. Magyarországot végre felminősítette a Standard & Poor’s és a Fitch, a kereskedelmi háborúval kapcsolatban békülékeny nyilatkozatok születtek és a hazai vállalati gyorsjelentések sem okoztak csalódást – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) közleményében.
Februárban a BUX 40 856 pontról, 40 333 pontig ereszkedett. A legnagyobb forgalmú hazai blue chipek közül az OTP szerepelt a legjobban, de az emelkedés mértékét tekintve egy immár új néven futó papír, az autóipari AutoWallis tűnt ki a leginkább.
Februárban 193,6 milliárd forint volt az összesített, 9,7 milliárd forint az átlagos részvényforgalom. A brókercégek forgalmi rangsora megint változott a megelőző hónaphoz képest, most a Wood nyert, maga mögé utasítva a Concorde és az Erste kereskedési aktivitását.
Vegyes előjelű híreket, de mégis összességében Inkább optimizmust hozott a február a világ tőkepiacain, ami elsősorban az amerikai – kínai kereskedelmi háború enyhülésével kapcsolatos információknak tudható be. Nem csoda, hogy a legjobban ezúttal a kínai tőkepiac teljesített. Érkeztek azért negatív hírek is a nemzetközi piacokról, elég csak a „no deal brexit” egyre közelítőbb forgatókönyvére, vagy a félbemaradt amerikai-észak-koreai tárgyalásokra gondolni. A nemzetközi piacok azonban felfelé korrigáltak, nem csak a kínai, de a vezető nyugati tőzsdeindexek is 5-7 százalékos pluszban zárták a februárt.
Magyarországon szintén a pozitív hírek voltak túlsúlyban, de vélhetően a befektetők már számítottak ezekre, mert sem a nemzetközi hitelminősítők várva várt felminősítéseit, sem a forint erősödését, sem a hazai blue chipek összességében pozitív gyorsjelentéseit nem követte hurráoptimizmus, illetve érdemi emelkedés.
A kisebb pozitív hullámok után mindig megérkezett a korrekció is. A tőzsdeindex végül enyhe mínuszban zárt, 40 856 pontról, 40 333 pontig esett
– tette hozzá a BÉT.
A vezető részvények közül egyedül az OTP nem publikálta februárban a gyorsjelentését, így a második havi 84,5 milliárd forintos forgalmat és a 3,3 százalékos áremelkedést még legfeljebb csak a várakozások hajthatták. A Mol 35 milliárd forintos kereskedési érték mellett 1,9 százalékkal esett, pedig elsősorban a jó kitermelési eredmények miatt az olajipari cég felülteljesítette a 2018-as célkitűzéseit. A Magyar Telekom és a Richter Gedeon is erős 2018-as évről számolt be.
A kisebb forgalmú papírok közül ezúttal az AutoWallis volt a legizgalmasabb, amely egyetlen hónap alatt 18,9 százalékkal drágult. Az autóipari részvény látványosan helyet kér a legfontosabb hazai részvények között, februárban „becsengetett”, illetve sajtótájékoztatón is bemutatkozott a tőzsdei közvélemény előtt.
Az Est Media hónapról, hónapra hullámzó teljesítményt mutat, ezúttal lefelé mozdult nagyobbat az ár, csakúgy, mint a Waberers esetében.
A februári, 193,6 milliárd forintos összesített forgalom elmaradt a januári 231,5 milliárd forintos kereskedési értéktől, valamint a bázisnak tekinthető 2018. februári értéktől (277,5 milliárd forint) is. A 9,7 milliárd forintos napi átlagos forgalom a megelőző havi 10,5 milliárd forinthoz, vagy a bázis 13,9 milliárd forintjához képest szintén némileg alulteljesítő volt.
A brókercégek forgalmi listáján visszaerősített és első lett a Wood & Company (88,6 milliárd forintos duplikált forgalommal), e teljesítményével nem sokkal, de megelőzte a Concorde (80,7 milliárd forint) és az Erste (63,9 milliárd forint) kereskedési értékét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.