A tőkepiaci szereplők már egy ideje egyértelmű üzeneteket küldenek a Fednek, hogy a globális növekedés megtámogatása érdekében szükségszerűnek érzik a Fed kamatcsökkentési ciklusának újraindítását. Az amerikai elnök is többször éles kritikával illette a jegybankot, amiért tartja az irányadó piaci rátát, és nem hajlandó csökkenteni a kamatszinten. Tény, hogy a világgazdasági növekedési ciklus egy kései szakaszába jutott, és a politikai-gazdasági feszültségek – a kereskedelmi csatározás és az importvámok – csak tovább rontják a helyzetet.
A bizonytalanabb makrogazdasági környezetben nemcsak a befektetők érezhetik magukat sarokba szorítva, de a jegybankoknak is erős kihívás lehet a probléma kezelése. A gyenge feldolgozóipari konjunktúra felélesztéséhez, a politikai bizonytalanság okozta reálgazdasági hatások tompításához valószínűleg már nem elegendő, hogy Jerome Powell Fed-elnök „közelről figyeli” a gazdasági lassulást. Van esély a júniusi kamatcsökkentésre is, de lehet, hogy a Fed most csak megelőlegezi a kamatvágó ciklus júliusi kezdetét. A határidős jegyzésekben két-három kamatvágást áraz a piac erre az évre. Bár az Egyesült Államok gazdaságának kevésbé, a világgazdaságnak annál inkább szüksége lenne a dolláralapú finanszírozási költségek csökkentésére. Ám az idei évre várt kamatvágások akár túlzó mértékűnek is bizonyulhatnak. A tetőző amerikai infláció lehetőséget teremt a finanszírozási ráta csökkentésére, ám a jegybank nem biztos, hogy semlegesíteni tudja a politikai bizonytalanság hatásait. Az alacsony kamatszint az eszközárak további elinflálódásához vezethet, miközben a reálgazdaság egy stagnáló szakaszba léphet.
Kosztolányi óta tudjuk, hogy ha a jegybankok megnyitják a pénzcsapokat, akkor részvényeket kell venni. Az amerikai részvénypiac – egy várhatóan tartósan alacsony kamatkörnyezetben – ideális célpont lehet az S&P Index ETF-en keresztüli tartásával. Az alacsonyabb kockázatvállalási hajlandóságú befektetőknek az amerikai állampapírok attraktív befektetésnek bizonyulhatnak, de a stabil hazai makrogazdasági fundamentumok a hosszabb lejáratú, dollárban denominált magyar állampapírokat is vonzóvá teszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.