BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elapadtak az amerikai bankpiaci források

Hirtelen kellett beavatkoznia a Fed-nek a likviditáshiány miatt.

A válság óta először kényszerült repoügyletre a Fed kedden, miután a hét első két napján gyakorlatilag kiszáradtak a bankpiaci források, és akut likviditáshiány alakult ki a piacon. Mindez oda vezetett, hogy

már csak 10 százalékért lehetett egy napra (overnight) forráshoz jutni, ami több mint négyszerese az irányadó rátának.

A Fed ezért a válság óta először több mint 53 milliárd dollárt öntött a piacra, hogy kordában tartsa a kamatokat, és a bejelentés szerint a repoműveletek ma is folytatódnak.

A piaci szereplők szerint a hirtelen kialakult likviditáshiányt nagyrészt két esemény véletlenszerű egybeesése okozta:

  • egyrészt hétfőn vált esedékessé a negyedéves adófizetés,
  • másrészt jelentős 78 milliárd dollár összegű kötvénykibocsátást is tartott a kincstár, miközben a lejáratok alig 24 milliárd dollárt tettek ki.
  • Ehhez hozzájárul az is, hogy a Fed-nél parkoltatott banki tartalékok 2011 óta nem látott alacsony szinten vannak köszönhetően a jegybanki mérleg fokozatos leépítésének.

    Fotó: Shutterstock

    Mindez azonban rávilágít arra is, hogy mennyire feszítetté vált a mintegy 2,2 ezer milliárd dolláros amerikai repo-piac, ezért egyre többen hangoztatják, hogy a Fed-nek érdemes lenne felülvizsgálni a mérlegegyenlegének alakítását.

    A válság kirobbanását követően a Fed nulla közelébe vágta a kamatlábat, miközben több mint 3,5 ezer milliárd dollár értékben vásárolt kötvényeket. A banki tartalékok 2,8 ezer milliárd dollárra ugrottak, ám csökkenni kezdtek azt követően, hogy a Fed emelni kezdte az irányadó kamatrátát és az ütem fokozódott amikor megkezdődött a jegybanki mérleg leépítése nagyjából két évvel ezelőtt. A Reuters adatai alapján

    jelenleg 1,47 ezer milliárd dollárnyi banki tartalék van a rendszerben, ami a legalacsonyabb szint 2011 óta.

    A nagy kérdés most az, hogy a monetáris politika irányváltásával, azaz az újabb kamatvágásokkal és a mérleg leépítésének lassításával képes lesz-e a Fed arra, hogy megállítsa a a banki tartalékok meredek csökkenését.

    A Fed kezében ugyanakkor több fegyver is van, egyrészt rendszeresítheti a repoügyleteket, vagy például alakíthatja úgy a bankok számára jegybanki betétrátát, hogy inkább az egymás közötti hitelezésre ösztönözze őket. Egyes piaci szereplők ugyanakkor úgy látják, hogy a megfelelő piaci likviditást csak úgy érheti el a Fed, ha ismét növelni kezdi mérlegét, azaz gyakorlatilag ismét életre hívná az úgynevezett QE (mennyiségi lazítás) programját.

    A Fed kamatdöntő ülésére szerdán este kerül sor

     

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.