BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fed-döntés előtt: mekkora lesz a vágás?

Donald Trump elnök folyamatosan követeli az agresszív kamatcsökkentést a döntéshozóktól.

A piacok figyelme a héten – persze a szaúdi olajpiaci izgalmak mellett – egyértelműen az FOMC szerda esti döntésére irányul majd, amely számos eszköz árának további sorsát meghatározhatja. Az szinte biztosra vehető, hogy érkezik egy 25 bázispontos kamatcsökkentés, ennek elmaradása nagy negatív meglepetés lenne. A kérdés inkább az, hogy miként látják a döntéshozók a kamatpálya további alakulását, azaz hogyan alakul majd az úgynevezett „dot plot”, a Fed-döntéshozók egyedi kamatbecsléseiből kialakítható trendvonal, és persze az is fontos lesz, hogy a makrogazdasági folyamatokat tekintve mennyire osztják a piac aggodalmait a tagok.

Fotó: MagnifyMoney

Az előbbi esetében a piaci várakozás még egy további kamatcsökkentésre biztosan számít idén, melyet jövőre két újabb csökkentés követne. Ezzel szemben Jerome Powell elnök a múltkori ülésen azt hangsúlyozta, hogy az akkori vágás csak egy ciklusközepi kiigazítás, és nem egy csökkentési hullám kezdete. Ha változott a döntéshozók véleménye, akkor azzal elismerik, hogy romlanak a gazdaság növekedési és inflációs kilátásai, ha viszont nem, akkor csalódást okoznak majd a piacnak, túl szigorúnak fognak tűnni. Nehéz lesz tehát megfelelni az elvárásoknak.

Ne feledkezzünk el arról sem, hogy Donald Trump elnök folyamatosan követeli az agresszív kamatcsökkentést a döntéshozóktól.

Ennek szinte bizonyos, hogy nem tesznek majd eleget, sőt a kérés kontraproduktív is lehet: kétség esetén a függetlenséget hangsúlyozandó a Fed döntése nem fog a nagyobb kamatcsökkentés felé billenni.

Ebben a helyzetben lesz fontos a piaci pozicionáltság kérdése, vagyis az, hogy a múlt heti nagy fordulat után mennyire túlsúlyosak még kötvényekben és mennyire alulsúlyosak ciklikus papírokban a befektetők. A véleményünk az, hogy ezek a piaci pozíciók még nem épültek le, van tere a további korrekciós jellegű hozamemelkedésnek és a ciklikus részvények emelkedésének – de nem korlátlanul. Többek között az olajpapírok vezetésével még jönnek majd a ve vők ebbe a szektorba, főként akkor, ha a Fed a korábbinál optimistább képet rajzol a gazdasági növekedés kilátásairól. A 2 százalék feletti amerikai tízéves hozam azonban újra vonzóvá válhat a vevőknek, és újraindulhat majd a hullámvasút.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.