BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb Mol-osztalék juthat az államnak

Jócskán visszavették Mol-osztalékvárakozásaikat az elemzők. Ha beigazolódik a konszenzus, a költségvetésbe is kevesebb folyhat be, igazán rosszul viszont a Corvinus egyetemet fenntartó alapítvány járhat.

Ellentétben az utóbbi két év gyakorlatával, az idén aligha teljesül a magyar államnak a Mol–Richter-párostól remélt és a költségvetésben is szereplő, csaknem 13 milliárd forintos osztalékbevételi terve. A kellemetlen meglepetést ezúttal a Mol szállíthatja. A Mol-pakett tavaly és azelőtt rengeteget fialt az államnak, az idén viszont kevés esély mutatkozik a büdzsében előirányzott 110 forintos részvényenkénti Mol-osztalék teljesülésére:

a piaci konszenzus ennek csupán a felével kalkulál.

Jelentősen csökkenhet a Mol 2019-es eredménye után beérkező osztalék a 2018-ban kifizetett részvényenkénti 142,5 forinthoz képest – mondta a Világgazdaságnak Gyöngy-Kovács Nóra, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. Az elemzői várakozások (a Bloomberg konszenzusában részvényenként 52 forint osztalék szerepel) drasztikus csökkentése mögött az áll, hogy 2019 első három negyedévében a Mol szabad cash flow-ja a tőkeberuházások magas szintje miatt 64 százalékkal maradt el a 2018-astól. A horvátországi finomítói felújítások, az azerbajdzsáni részesedésvásárlás és a magyarországi poliolüzem költségei vélhetően jelentősen növelik a Mol idei kiadásait is.

Fotó: Kallus György

Az Equilor elemzőjét nem lepné meg, ha az igazgatóság – tekintettel a cash flow visszaesésére – csupán 50-60 forintos részvényenkénti kifizetésre tenne javaslatot.

Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipariszektor-elemzője szerint a Mol alaposztaléka – hasonlóan a tavalyihoz – 95 forint lehet részvényenként. „Legjobb esetben az összeg felmehet 100 forintig” – fűzte hozzá lapunknak Pletser Tamás, aki az 52 forintos konszenzust irreálisan alacsonynak tartja, sőt még az alaposztalék csökkentésére is kevés esélyt lát. „Várhatóan egy hónapon belül megszületik a döntés, az összeg meghatározásában a szabad cash flow, a profitvárakozás, a befektetések finanszírozásának igénye mind szerepet játszik.

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.