BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Másképp működik mostantól a Fed

A Fed legutóbb 2012-ben változtatott, amikor a Fed duális mandátumából az inflációra vonatkozó célt számszerűsítették.

Az amerikai jegybank (Fed) több évtizede minden évben megrendezi Jackson Hole-ban az egyik legrangosabb szakmai konferenciát, ahol jegybankárok, akadémikusok és vezető közgazdászok vitatják meg a legkurrensebb gazdaságpolitikai dilemmákat. Jerome Powell elnök a múlt héten ott ismertette a Fed működési keretrendszerének új alapjait – az új rendszer kidolgozását másfél éves kutatás előzte meg.

Az amerikai központi bank legutóbb 2012-ben változtatott, amikor a Fed duális mandátumából az inflációra vonatkozó célt számszerűsítették 2 százalékban.

A korábbi évtizedekben, a 70-es évektől, a célfüggvény kettős volt, ami azt jelentette, hogy maximális foglalkoztatottság mellett próbálták stabilan tartani az árakat. Kezdetben a 70-es és 80-as években a legnagyobb kihívás a két számjegyű infláció letörése volt. A 90-es évekre a helyzet stabilizálódott, az infláció mérsékelt lett, és a munkanélküliség terén is csak a rövidebb, kisebb recessziók okoztak átmeneti problémákat, nem véletlenül kapta ez az időszak a great moderation elnevezést. A 2008–2009-es válsággal új világ kezdődött, ahol, furcsa módon, a túl alacsony infláció és a nullához közeli kamatok okozzák a problémát.

Mi a baj a túl alacsony inflációval? Elsősorban az, hogy ha az infláció alacsony, akkor a kamatok is alacsonyak, és ha a gazdaság valamilyen okból lassulni kezdene, akkor a jegybankok nem tudnak a szükséges mértékű kamatvágásokkal élénkíteni,

mert az addigi alacsony szintekről hamar elérik a nullás küszöböt. A mostani változtatásokkal a Fed a túl alacsony inflációs környezetből próbál meg kitörni úgy, hogy a korábbi 2 százalékos cél helyett átlagos inflációs ütemet céloz meg, ami azt jelenti, hogy a céltól való átmeneti elmaradást követően túllövést enged, hogy átlagban kijöhessen a 2 százalék. A gyakorlatban ez azzal jár majd, hogy a Fed csak ritkábban és később emel kamatot. A Fed a változtatástól azt reméli, hogy az inflációs várakozások nem tudnak nemkívánatos alacsony szinten beragadni, ezért a monetáris politika is kisebb eséllyel ütközik majd bele a nullás kamatküszöbbe.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.