Január végére meghaladta a 9300 milliárd forintot a vállalati hitelek állománya Magyarországon, ami 10,5 százalékos emelkedést tükröz az egy évvel korábbi mennyiséghez képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
Figyelemre méltó azonban, hogy a céges hitelek állománya a múlt év októberi csúcs óta lassan, de folyamatosan csökken: akkor még 9524 milliárdnál járt a kimutatott mennyiség.
Az állomány kétszámjegyű, éves alapon mért növekedésében emellett a tavaly március óta élő hiteltörlesztési moratórium is szerepet játszik.
A céges hitelportfólió összetétele viszont érezhetően átalakult az elmúlt egy év alatt, miután a hosszú, éven túli lejáratú kölcsönök állománya jóval gyorsabban nőtt az átlagnál.
Az éven túli, legfeljebb ötéves lejáratú kölcsönöknél például 19 százalékot is meghaladó emelkedést regisztrált az MNB, 2460 milliárd forint feletti állomány mellett,
miközben az öt éven túli lejáratú hiteleknél is bő 18 százalékos volt a növekedés, 4700 milliárdos, január végi mennyiséggel. A vállalati folyószámlahitelek állománya viszont látványosan, 16,7 százalékkal zsugorodott a januárig számolt egy évben, és már az 1240 milliárd forintot sem érte el, az egyéb, éven belüli kölcsönöknél pedig csak 1,6 százalékos, éves növekedésre futotta.
Mindezek eredményeként az öt éven túli lejáratú hitelek aránya már ötven százalék felett jár a céges hitelportfólióban, szemben az egy évvel korábbi 47,2-del, miközben a legfeljebb ötéves lejáratúaké 24,5-ről 26,4 százalékra emelkedett. A folyószámlahitelek viszont már csak a torta 13,3 százalékát adják, miközben 2020 januárjában még 17,6 százalék volt az arányuk.
Figyelemre méltó emellett, hogy a devizahitelek súlya is érezhetően visszaesett a céges portfólión belül: 43,3-ről 39,8 százalékra csökkent.
A tranzakciók – tehát az új folyósítások és a törlesztések – egyenlege 33,6 milliárd forintot ért el januárban, ami kevesebb mint a fele az egy évvel korábbi 76,9 milliárdnak. Itt viszont azt is figyelembe kell venni, hogy 2020-ban kiemelkedően jól alakult a tranzakciós egyenleg, hiszen 2019 januárjára 35,2 milliárd, egy évvel korábbra pedig mindössze 4,4 milliárd pluszt mutatott ki a jegybanki statisztika.
Több mint tíz százalékkal, történelmi csúcsra emelkedett a CIB Bank kis- és középvállalkozói szektornál lévő hiteleinek állománya 2020-ban, és ezen belül a beruházási célú kihelyezések több mint ötven százalékkal növekedtek – jelentette be a pénzügyi szolgáltató. Az újonnan megkötött hitelszerződések száma közel 60 százalékkal nőtt, és a vállalt bankgaranciák mértéke pedig több mint negyedével emelkedett. Az új hitelek 28 százalékát nyújtották a kereskedelmi szektornak, miközben a feldolgozóipar részesedése 21, az építőiparé 20, a mezőgazdaságé 8, és a szállítás-raktározásé pedig 5 százalék környékén alakult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.