Szerda délután kiderült, a megkérdezett elemzők is remek eredményeket várnak: korrekciós tételek levonása nélkül 102,3 milliárd forint csoportszintű eredménnyel zárhatta az első negyedévet az OTP csoport – olvasható a bank által publikált, 12 elemző megkérdezésével készített konszenzusából.
A számviteli eredménysoron 82,1 milliárd forint a várakozás, a hitelintézet bevételei 5 százalékkal nőhettek, a kockázati költségeket pedig sikerülhetett 25 milliárd alá szorítani, vagyis 73 százalékkal kevesebb céltartalékot kellett képezni.
Jelentős javulást érhetett el az OTP csoport a főbb eredménysorokon az első negyedévben, éves összevetésben – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. Az optimista várakozás mögött az áll, hogy a hitelkihelyezés jelentősen bővült, a kockázati költségek pedig a töredékét tehették ki a tavalyi első negyedévinek. A szakértő nem számít rá, hogy a menedzsment új éves iránymutatással állna elő, ugyanakkor továbbra is sok a bizonytalanság a magyar bank piacán – utalt Török Lajos a koronavírus mutációkra, vagy a moratóriumban érintett adósok fizetési képességére. A hiteltörlesztés felfüggesztését lehetővé tevő intézkedést szerinte nem hosszabbítja meg a kormány, ha mégis, annak negatív lenne a hatása a részvényárfolyamra.
Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a Portfolio-nak arról beszélt, nem tartja szükségesnek a moratórium meghosszabbítását.
Wolf szerint a moratóriumba került vállalati adósaik kevesebb, mint 10 százaléka kerülhet nehéz helyzetbe, a lakossági üzletágban várható hitelezési veszteségekről nem beszélt. A teljes képet illetően nem könnyű becsülni – mondta lapunknak Török Lajos – szerinte a befektetők a Magyar Nemzeti Bank 10 százalékos várakozását tekinthetik irányadónak, de beigazolódhat a GKI 15-20 százalékos várakozása is.
A mi kalkulációink szerint az OTP-t illetően a 10 százalékos problémás hitelállomány arány a reálisabb, ami egy esetleges részleges moratórium-hosszabbítással csökkenthető lenne
– mondta az Equilor szakértője.
A pénteki sajtótájékoztatón minden bizonnyal szóba kerülnek a bank akvizíciós tervei, Török Lajos szerint a Nova KBM megszerzése kifejezetten illeszkedne a pénzintézet stratégiájába, így valószínű, hogy megpróbálja megszerezni a szlovén bankot az OTP. Az eddigi felvásárlási stratégiába viszont kevésbé illene az esetleges üzbég terjeszkedés. Ha mégis akvirálna a bank az ázsiai országban, a piaci reakció attól függ, mekkora pozíciót szerezne az OTP Üzbegisztánban.
Összességében jó negyedévet zárhatott az OTP, az alacsonyabb céltartalékolás miatt pedig kedvező profitszámok érkezhetnek
– írta előzetesében a KBC Equitas. A nemteljesítő hitelek arányával kapcsolatban persze még mindig vannak kockázatok, és mindenhol a moratóriumok sem jártak le, viszont a kép optimistább most, továbbra is stabil maradhat a bank tőkehelyzete, és várhatóan kisebb céltartalékolásra is lesz majd szükség. A KBC várakozása szerint a bankcsoport összesített bevételei 7 százalékkal 304 milliárd forintra emelkedhettek, míg a konszolidált adózott eredmény megközelíthette a 113 milliárd forintot.
Éves alapon, Magyarországon 10 százalék felett bővülhetett az OTP lakossági hitelezése, de a vállalati szegmens is erős növekedést produkálhatott, részben az állami programoknak (NHP Hajrá) köszönhetően.
Az Erste előrejelzése szerint a bankcsoport korrigált profitja több, mint triplázhatott és meghaladhatta a 108 miliárd forintot. Ennek elsődleges oka, hogy mivel a hitelportfólió-minőség nem romlott számottevően, így a tavalyi több, mint 90 milliárdos céltartalékképzéssel szemben mindössze 19,9 milliárdra lehet szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.