A koronavírus új variánsai elleni küzdelemben a következő időszakban ismét a reakcióidő lesz a legfontosabb. Az újabb görög betűvel jelzett ellenfél akkor győzhető le, ha a meglévő vakcinákról minél gyorsabban értékeljük a tapasztalati adatokat. A magas átoltottságú közösségek természetes laboratóriumot kínálnak a nemzetközi szervezetek és a gyógyszervállalatok számára is.
A BioNTech-Pfizer úttörő ezen a területen, mindig elsőként közlik, hogy az adott mutáció ellen először kísérleti, majd gyakorlati tapasztalatok alapján mennyire hatékony a vakcinájuk.
A sietségnek a tudományos dicsőségen kívül más oka is van:
csak az mRNS alapú oltások módosíthatók hetek alatt, így ha kételyek merülnek fel, ennél a típusnál azonnal elindul az újabb verzió előkészítése.
A delta variáns az első, melynél a gyártópáros bejelentette, hogy egyrészt szükség lehet egy harmadik oltásra, -főleg az időseknél és azoknál, akik 6 hónapnál régebben kapták meg második oltásukat-, másrészt hogy augusztusban megkezdhetik az új „booster” vakcina tesztelését. Ez a többletbevétel mellett ez azért is fontos, mivel a hírek ismét a részvényre irányítják a figyelmet.
A BioNTech idén májusban emelte meg korábbi 9,8 milliárd eurós 2021-es bevételi előrejelzését 15,1 milliárd euróra és a határt csak a gyártókapacitás jelöli ki jelenleg. A vállalat nettó marzsa idén 50 százalékkal emelkedhet.
Az iparági elemzők szerint azonban a mostani bevételek eltörpülnek, ha azt a potenciált nézzük, amit a más betegségek ellen kifejlesztett mRNS vakcinák jelentenek a közeljövőben. Az első lépés a daganat elleni terápiák radikális megújítása. A BioNTech rák elleni, kísérleti vakcináját egy már súlyos állapotban lévő melanomás beteg június közepén kapta meg. A szert egy immun-onkológiai szerrel, a Libtayoval kombinálták. A következő hónapokban 120 önkéntesen vizsgálják majd a két gyógyszer hatását együtt és külön-külön is. A melanóma után jöhetnek más daganatos betegségek, az új eljárás, -melyet a COVID vakcinában használtak először- egy hírvivő RNS segítségével készíti fel az immunrendszert a védekezésre.
Az már tény, hogy a BioNTech 14 más ráktípusban is megkezdte a kísérleteket és a HIV és a TBC is felkerült a legyőzendők palettájára. De meglehet, hogy már nem elérhetetlen vágyálom a személyre szabott rákvakcina sem. Egész biztosan lesznek majd kudarcok és az út nem lesz egyenes. A potenciálhoz képest azonban alacsonynak látszik, hogy a BioNTechhel jelenleg 2021-es várt bevételeinek négyszeresének megfelelő szorzón kereskednek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.