Szerda délelőtt közel 40 százalékos pluszba lendült Frankfurtban az Evergrande -papír árfolyama. A hongkongi tőzsde szerdán zárva tart, így az ottani piac nem tudott reagálni.
A vállalat jüanos kötvényének szeptember 23-án esedékes 36 millió dollárnyi kamatfizetésével kapcsolatban jelent meg egy közlemény, mely alapján az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó vállalat az elszámolóházzal való tárgyalás után megegyezésre jutott
– mondta a VG-nek Józsa Bence, az Equilor elemzője.
Kiemelve: a közleményből kimaradtak azonban olyan részletek, hogy mikor és mekkora kamatot fog fizetni a vállalat. Ám a közlemény elindított egy olyan spekulációt, hogy a cégnek ezzel a megállapodással sikerült elhalasztania egy kamatfizetést, anélkül, hogy részleges csődöt jelentett volna. A bajban lévő kínai vállalatok jellemzően az elszámolóházon keresztül fizetik ki a helyi kötvényeik utáni kamatokat. Ez olyankor gyakori, amikor nem tudnak közvetlenül fizetni a kötvényesek felé, mert a cég nem rendelkezik a fizetendő összeg teljes egészével a kamatfizetés idején. A kérdés, hogy a szintén 23-án esedékes 83,5 millió dolláros kamatfizetéssel hogy fog megküzdeni a vállalat.
Az Evergrande 300 milliárd dollárnyi adósságot görget maga előtt, ami a Kínában magas hozammal forgó, dolláros kötvénypiac 16 százalékát teszi ki.
A piac hét elején azt árazta, hogy a hatalmas ingatlanfejlesztő nem tudja kifizetni a héten esedékes 83,5 millió dollár kamatot az 5 éves futamidejű dollárkötvényére. Ennek nyomán a hongkongi tőzsdén már hétfőn kitört a pánik, ami tovagyűrűzött az európai és a tengerentúli piacokra is. Majd az S&P hitelminősítő is leminősítette a céget, mert úgy vélte, a kínai állam nem menti meg az ingatlanfejlesztőt. A kontinentális kínai tőzsde két napig zárva volt, így nem tudott reagálni az eseményekre. Hasonlóan a zárva tartás miatt kimaradt az esésből a japán parkett és a dél-koreai börze is.
Az is nagyban javítja a hangulatot, hogy a pekingi jegybankárok 90 milliárd jüan (14 milliárd dollár) likviditást pumpálnak a kínai bankrendszerbe
– mondta a VG-nek Bosnyák Zsolt, az Equilor szenior elemzője. Hozzátéve: ezzel oldják azt az aggodalmat, hogy az ingatlanfejlesztő esetleges csődje a kínai pénzügyi szektort is megrendíti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.