A sporttal foglalkozó lapok címlapjait az elmúlt időszakban a Juventus hatalmas blamája uralja: a klub ugyanis pénzügyi trükközéssel bukott le, emiatt 15 pontos levonást kaptak a nyakukba a Seria A-ban, alaposan megvágva a futballrészvények egyik legismertebb képviselőjét.
A klub a vád szerint a valós értéküknél magasabb árat tüntetett fel bizonyos játékosok igazolásai kapcsán a könyvélésében, ezzel három év alatt csaknem százmillió dollárt spórolva, természetesen illegálisan.
A vizsgálat már egy ideje folyik: korábban, november végén a Juventus teljes vezérkara, többek között a korábbi aranylabdás labdarúgó, Pavel Nedved alelnök és Maurizio Arrivabene vezérigazgató is lemondott a pénzügyi elégtelenségek hírére.
A klub a jelentős pontlevonás mellett nagy balszerencséjére még a tőzsdén is jelen van, így az olasz szövetségen túl a piac is alaposan megbüntette: 10 százalékot zuhant a Juve részvényeinek kurzusa, míg a Seria A tabellán 15 ponttal lettek szegényebbek, a kilencedik helyre visszacsúszva.
A Juventus részvényei bevezetésükhöz képest több mint 90 százalék mínuszban vannak.
Hasonlóan nagy értékpapírpiaci sztori a Manchester United részvényei esetében bontakozott ki legutóbb. A Vörös Ördögök a New York-i tőzsdén vannak jegyezve, árfolyamuk jelenleg egy brutális rali nyomán 23 dollár felett mozog.
A csapat kurzusa november közepén indult meg felfelé elképesztő lendülettel, mégpedig azért, mert a csapatot birtokló Glazer család bejelentette, hogy nyitottak a klub eladására. A hír minden United-drukkert örömmel tölthetett el, mivel a szurkolók régóta húzódó követelése volt a család eltüntetése a csapat közeléből.
A rajongók a Glazereket szűkmarkúnak tartották, a csapat rossz teljesítményét pedig gyakorlatilag teljes egészében rájuk fogták.
A szurkolók természetesen nem objektívak egy ilyen kérdésben, és azért azt érdemes kiemelni, hogy a Glazer család, akármennyire is megkérdőjelezhető átigazolási politikát folytatott, egészen biztosan nem kényszerítette a játékosokat a rossz teljesítményre. Elég csak a Ten Hag-era elejére visszaemlékezni, amikor a csapat még Cristiano Ronaldóval felállva, a jelenlegi szezon elején egészen siralmas teljesítményt nyújtva, 4-0-ra kikapott a Brentfordtól, azóta viszont valósággal szárnyra kapott az együttes.
A Vörös Ördögök iránt múlt héten egy komoly vevő is bejelentkezett, Jim Ratcliffe személyében. A brit milliárdos örökös United-drukker, így a szurkolók és a befektetők is tárt karokkal fogadnák. Főleg, hogy közben a csapat a pályán is jól teljesít, jelenleg a negyedik helyet foglalják el, ami Bajnokok Ligája-indulást is érhet számukra.
A klubot nagyjából 6,1 milliárd dolláros áron vásárolhatná meg a potenciális vevő.
A spektrum másik végén helyezkedik el a Lyon csapata. A francia elsőosztály egyik stabil szereplője 2007 januárjában lépett piacra, terveik között a 21–24,4 euró közötti részvényenkénti bevezetés szerepelt, azonban a tőzsdei kudarc már a belépés előtt elkezdődött: az IPO végül csak 14 euró körüli áron ment végbe. Ráadásul a kurzus nem stabilizálódott ezen a szinten, egy éven belül értéke több mint kétharmadát elvesztette, azóta 1,2 és 3,8 euró között mozog, jelenleg 2,97-os szinten áll.
Az eredetileg eltervezett IPO-értékhez képest most 86 százalék mínuszban jár a Lyon árfolyama.
Ez azonban nem tántorítja el az új tulajdonost a további tőzsdei kísérletezéstől: John Textor az amerikai piacra is bevezetné a klubot egy SPAC-on keresztül. A Lyon a bajnokság kilencedik helyén tanyázik.
A nagy európai klubok közül még a Dortmund van jelen a tőzsdén, az ő kurzusuk demonstrálja mindennél jobban, mekkora hatása van a csapat teljesítményének a piaci értékére, és valóban mekkora profitot, illetve mekkora bukást hozhat az ingadozó forma.
A klub részvényeinek alakulását 2018 elejétől érdemes vizsgálni. A csapat a 2017–2018-as szezon második felében folyamatosan romló teljesítményt nyújtott, a szezon végére majdnem kicsúszott a BL-t érő első négy helyről is. Az évad végén csak gólkülönbséggel lett negyedik, éppen elcsípve a Bajnokok Ligáját. A befektetők és a szurkolók nem voltak boldogak, az árfolyam be is zuhant, egészen öt euró környékéig.
A nyáron elbúcsúztak az edzőjüktől, Lucien Favre érkezett a csapat kispadjára, aki fenomenális igazolásokat vitt véghez a nyáron, majd az újjáépült csapat sikert sikerre halmozott.
A kurzus 17 éves csúcsra ért 10 eurós szinten, a befektetők legnagyobb örömére.
2019 elején bejelentették szupersztárjuk, az amerikai Christian Pulisic eladását a Chelsea részére 64 millió euróért, ami továbbra is fűtötte a csapat pénzügyi sikereit. Külön érdekesség, hogy mekkora szerepe volt Pulisic nemzetiségének a sikerben: az amerikai fiatal ugyanis generációja kétségtelenül legnagyobb amerikai focistája, aki az Államokban is népszerű, miatta amerikaiak milliói kezdték el követni a Dortmund meccseit és a focit úgy általában is.
A csapat részvényei azonban a Covid kitörésével 8,8 euróról 5,5 alá zuhantak, azóta pedig még nem találtak magukra.
Manapság edző edzőt követ a csapat kispadján, a Bundesliga-győzelem pedig csak nem jön. Stabil második helyen végez a csapat rendre, igaz, van, hogy még ez sem sikerül, tavaly például hatodikak lettek. A BL-ben sem terem sok babér a dortmundi csapat számára, 2020–2021-ben ugyan elmentek a negyeddöntőig, és ezt a kurzus is lekövette, de azóta nincs igazán ok az örömre a klub háza táján, így a részvényeik árfolyama is borongós.
Európában ugyanakkor – meglehet, pont az imént látott példák okán – ezeken a csapatokon kívül nagyon kevesen vannak jelen a részvénypiacon. Olaszországban a Roma és a Lazio, Hollandiában az Ajax, míg Londonban a skót Celtic részvényeivel lehet csak kereskedni.
Rajtuk kívül Portugáliában a három nagy: a Benfica, a Porto és a Sporting papírjait lehet megvenni a tőzsdén, ám nemigen érdemes.
A három nagy múltú mediterrán klub kurzusa ugyanis finoman szólva is hektikusan alakul: bevezetésük óta a Sporting részvényei értékük 67,84 százalékát vesztették el, a Porto kurzusa 57 százalékos mínuszban van, csupán a Benfica papírjai tudtak pluszt hozni, jelenleg durván 10 százalékost.
Az utóbbi klub papírjai azonban olyannyira szélsőségesen hullámoznak, hogy befektető legyen a talpán, aki bármilyen irányba fogadni mer a kurzus alakulására. A Benfica részvényei jártak ugyanis 80 százalék körüli mínuszban, de 80 százalékos pluszban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.