A német Infineon a jármű- és energiaiparban használatos félvezetők terén Európa vezető csipgyártójának számít. Az integrált áramkörök, azaz a csipek az elektronikai cikkek és a járművek szerves részei. Egy átlagos autóban akár több ezer is lehet belőlük, de ha elektromos hajtásról van szó, akkor ennek a duplája, esetenként akár háromszorosa is lehet az igény.
A koronavírus-járvány után fellépett ellátási zavarok sokkal tovább rögzültek az iparágban, mint az sejthető volt. Így a szektorban is bejelentett kapacitásbővítés inkább csak a következő évekre hozhatja meg áldásos eredményét. Az Infineon például 5 milliárd eurós beruházást indított Drezdában, az üzemben – ha megfelelő lesz a finanszírozási környezet – leghamarabb 2026-ban kezdődhet meg a termelés. De ekkor teljes kapacitással működve a drezdai üzem éves bevétele megegyezne a beruházás mértékével.
Addig, amíg az Egyesült Államokban és Európában megkezdett beruházások megvalósulnak, az autóipart kiszolgáló vállalatok túlkeresletes piacon működnek, így árazási előnyben vannak.
Ez azokra a vállalatokra különösen igaz, amelyek földrajzilag is jól pozicionáltak – mint az ASML vagy az Infineon. Az elmúlt évek geopolitikai átrendeződése ugyanis a helyi piac számára értékesebbé tette az európai gyártókat, szemben a korábbi ázsiai térhódítással.
A pénzügyi évet kifejezetten erősen kezdte a vállalat, amely 2023-as kilátásait is felfelé módosította. A várhatóan május 4-én érkező második negyedéves gyorsjelentés előtt érdemes az értékeltségi szintjére is ránézni, miután az Infineon a 2022-es évet az iparágban kedvező 6,5-es EV/EBITDA-értékkel zárta. Összehasonlításképpen az ellátási zavarok előtti időszakban a hasonló részvények 15-17-es EV/EBITDA-t mutattak.
A fenti helyzetértékelés egybeesik az Infineon várakozásával is, amelyet március végén közölt a vállalat. A mostani negyedévre árbevételbecslésük meghaladja a 4 milliárd eurót, ami 130 millió euróval a korábbi piaci konszenzus felett van. Inkább 30, mint 25 százalékos üzemi eredményhányaddal terveznek, a marzsokat pedig növelni tudják. Az Infineon vezetése úgy fogalmazott, hogy elérkezett az az időszak, amikor a zöldenergia és az energiahatékonyság előtérbe kerül az üzleti döntések meghozatalakor is.
Nemcsak az autóipar, de az iparifélvezető-gyártás is jobban teljesít a korábbi negyedéveknél. Amiről kevesebbet beszélnek, az az okostelefonok, számítógépek és adatközpontok csipkereslete, amely még mindig jóval alacsonyabb, mint a koronavírus-járvány alatti boom idején. Hosszabb távon azonban a vállalat előrejelzése szerint itt is változás jöhet, hiszen az energiahatékonyság javítása érdekében egyre többen keresnek modern megoldásokat ebben a szegmensben is.
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel, és azt a PFN Prestige Financial Zrt. az Erste Befektetési Zrt. közvetítőjeként készítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.