Történelmi csúcsot jelentő 16,4 milliárd dollárra rúgott a 2023-ban kibocsátott katasztrófakötvények összértéke, ami korábban soha nem látott 45 milliárd dollárra duzzasztotta ezeknek az eszközöknek a piacát – a szegmens térnyerése pedig minden várakozást felülmúló hozamokat generált.
A katasztrófakötvényeken a szektor legnagyobb szereplői, a fedezeti alapok 19,7 százalékos hozamot értek el tavaly – ez messze magasabb, mint az eszközosztályt mellőző befektetési vállalatok 8 százalékos vagy éppen a csupán az értékpapírosított biztosításokba fektető cégek 14,4 százalékos éves hozama.
A katasztrófakötvények piacának tavalyi berobbanása mögött a globális felmelegedés nyomán elszaporodó környezeti katasztrófák számának növekedése, illetve az elmúlt évek magas inflációs környezete egyaránt megtalálható: a katasztrófakötvények ugyanis olyan vállalati kötvények, amelyeket az érintett cégek egy lehetséges, valamilyen szinten ugyan kiszámítható, ugyanakkor jelentős bizonytalansággal övezett káreset anyagi következményeinek enyhítésére bocsátanak ki, mégpedig a káreseménytől függetlenül, azt megelőzően.
A konstrukció szerint ha a biztosított esemény bekövetkezik, a befektetők teljes tőkéjüket elvesztik, mivel a cégek a befektetett pénzt a káruk enyhítésére használják fel, de ha a katasztrófa elmarad, akkor a befektetők nemcsak a tőkéjüket tarthatják meg, hanem mellé tetemes hozamot is zsebre tehetnek a papírok lejáratakor.
Az olyan országokban vagy régiókban, ahol például sok az időjárási viszontagság, rendszeresek a hurrikánkötvény-kibocsátások – az éghajlatváltozás miatt pedig egyre több helyen áll fenn ezek esélye, így az ellenük való védekezés piaca is logikusan növekszik: a biztosítások iránti kereslet növekedését látva pedig a szegmens befektetői korábban nem látott magasságokba, 11,11 százalékra tudták tornászni a tavalyi év elején az általuk elvárt, a kockázatmentes kötvényekhez képest mért hozamprémiumot is.
A klímaváltozásnak a természeti katasztrófák közül az elemzők szerint az erdőtüzekre van a legnagyobb hatása: egy-egy ilyen esemény 10 és 30 milliárd dollár közti kárt okoz átlagosan, így ezek szaporodásával a rájuk felvett biztosítások piaca is rohamosan növekedhet – fejtette ki Karen Clark katasztrófakockázat-kezelési szakértő a Bloombergnek a piac kilátásaival kapcsolatban.
Katasztrófakötvények: hamarosan a kibertámadások ellen is fogadhatunkA katasztrófakötvények jelentős kockázatot hordoznak, cserébe tetemes hozammal kecsegtetnek. A kiber-katasztrófakötvények eddig csak zárt ajtók mögött cseréltek gazdát, a hekkertámadások elszaporodása azonban a szabadpiacra emelheti át a szegmenst. |
A katasztrófakötvények piaca a tavalyi rekordévet megelőzően 4 százalékos évesített növekedést mutatott, az idei hozamvárakozások pedig 10–12 százalék között mozognak az elemzők körében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.