BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
LOS ANGELES, CA - APRIL 13: Elon Musk poses at the red carpet before the 2024 Breakthrough Prize Awards and Ceremony at the Academy Museum of Motion Pictures in Los Angeles, California, United States on April 13, 2024. Tayfun Coskun / Anadolu (Photo by Tayfun Coskun / ANADOLU / Anadolu via AFP)

Most dől el a Tesla sorsa, a kiélezett harcban a kisbefektetői szavazatok dönthetnek Elon Musk 56 milliárdos bércsomagjáról

A Tesla menedzsmentje fizetett tanácsadók segítségével győzködi a kisrészvényeseket Musk 56 milliárd dolláros bércsomagja elfogadásáról, miközben maguk a kisbefektetők is pro és kontra egymást győzködik álláspontjukról a közösségi oldalakon. Az Elon Musk személyét érő rengeteg kritika ellenére úgy tűnik, még mindig nincs alternatívája a Tesla vezérigazgatói székében.

Nem bízza a véletlenre Elon Musk 56 milliárd dolláros fizetési csomagjának a megszavazását a Tesla menedzsmentje a június 13-ra kitűzött közgyűlés előtt, felfogadtak egy stratégiai tanácsadót és egy külső ügyvédi irodát is a részvények mintegy 42 százalékát a kezükben tartó kisbefektetők meggyőzése érdekében – írja a Bloomberg. Ezen a közgyűlésen döntenek a Tesla vállalati székhelyének  Delaware-ből Texasba való áthelyezéséről is.

LOS ANGELES, CA - APRIL 13: Elon Musk poses at the red carpet before the 2024 Breakthrough Prize Awards and Ceremony at the Academy Museum of Motion Pictures in Los Angeles, California, United States on April 13, 2024. Tayfun Coskun / Anadolu (Photo by Tayfun Coskun / ANADOLU / Anadolu via AFP)
Elon Musknak nincs alternatívája a Tesla vezérigazgatói székében / Fotó: AFP

A kisbefektetők inkább támogatják Musk bércsomagját, de kiélezett a helyzet

A tanácsadó már létre is hozott egy külön Vote Tesla című weboldalt, amely arra buzdítja a részvényeseket, hogy szavazzanak online, QR-kóddal, telefonon vagy postai úton. Emellett egy videó is látható az oldalon Robyn Denholm igazgatótanácsi elnökkel, aki szerint Musk fizetésének támogatása kritikus fontosságú a Tesla növekedése szempontjából.

Mint ismert, a szavazás azért vált fontossá, mert a delaware-i bíróság három hónappal ezelőtt hatályon kívül helyezte az elektromos autókat gyártó vállalat és Elon Musk között 2018-ban létrejött megállapodást, mivel úgy vélték, a Tesla igazgatósági tagjai nem a befektetők érdekeit tartották szem előtt az aláíráskor.

A szavazás nagy hatással lehet Musk és a cég kapcsolatára, mivel a többségi jóváhagyás megerősítené az igazgatótanács érveit, hogy a delaware-i bíróság tévedett. Az elutasítás viszont nagy blamázsként érné a cégvezetést és persze Muskot is.

A Tesla alapítója korábban azzal fenyegetőzött, hogy máshol fejti ki üdvös tevékenységét, ha nem lesz képes egy legalább 25 százalékos részvénypaketthez jutni az autógyártóban. Ha a javadalmazási megállapodást újra életbe léptetik, Musk megduplázhatná a részesedését és nagyjából 21 százalékos befolyást szerezhetne a cégben. Ellenkező esetben a cél elérése meglehetősen bizonytalanná válna.

Közben a Musk tulajdonában álló X közösségi médiaplatformon egyre-másra posztolják ki a támogató hozzászólásokat. A #VotedTesla24 címkével ellátott több száz posztban sok, magát befektetőnek valló felhasználó állítja, hogy már leadta a szavazatát. Maga Musk is folyamatosan buzdít a részvételre, miközben sorra osztja meg a rajongói tweetjeit.

Egy kiábrándult rajongó Musk ellen fordult

A gond azonban az, hogy általában nagyon kevés kisbefektető szokott voksolni a Tesla közgyűlésein, és az egyik jelentős – 0,8 százalékos - kisrészvényes, a szingapúri Leo KoGuan már jelezte, hogy annak dacára ellenzi a megállapodást, hogy eredetileg nagy rajongója volt a dél-afrikai származású milliárdosnak, de szerinte nem állapot, hogy a Teslából gründolja az újabb és újabb cégeit - SpaceX, Neuralink, X, satöbbi.

A kritikusok hangját erősíti, hogy az elektromos járművek értékesítésének globális lassulása nyomán a Tesla pénzügyi mutatói is romlanak, a részvényei pedig idén eddig 29 százalékkal gyengültek, míg az amerikai tőzsdék rekordot rekordra halmoznak. Nem véletlen, hogy az EV-gyártó világszerte 10 százalékkal csökkenti munkavállalói létszámát.

 

A felső vezetők eközben azért hagyják el egymásután a vállalatot, mert a megfizethető elektromos autók helyett az önvezető robotaxik fejlesztését erőlteti.

És mi a helyzet a nagyrészvényesekkel?

Persze az eredmény szempontjából a nagybefektetők álláspontja, ha lehet, még fontosabb, hiszen a részvények 46 százaléka felett rendelkeznek. Musk után a Tesla legnagyobb befektetői a Vanguard és a BlackRock azonban eddig vállalati politikájukra hivatkozva elutasították a kommentálást.

A helyzet ugyanakkkor nagyot változott 2018 óta, amikor 73 százalékos támogatást kapott Musk bércsomagja. Akkor még a nagyok érdekeltsége elérte a 70 százalékot, ráadásul a Tesla tőzsde kapitalizációja egy hatalmas emelkedés után elérte a 650 milliárd dollárt, amit később még csaknem megduplázott.

Nyilvánvalóan sokkal rosszabb manapság a befektetői hangulat, miután a cég értéke ismét 600 milliárd dollár alá zuhant, Musk politizálása az X-en pedig megosztotta a híveit is.

Ennek ellenére az igenek mellett szól, hogy közel s távol nem tűnt fel a láthatáron egyetlen potenciális vezető sem, aki átvehetné Elon Musk helyét. Sokan pedig még mindig őt tartják annak a nagy varázslónak, aki a Szilícium-völgyi startupból a világ legértékesebb autógyártójává tette a Teslát.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.