Kifejezetten érdekes, ami a Tesla részvényeivel és magával Elon Muskkal történt az elmúlt hónapokban. A világ egyik leggazdagabb embere korábban Barack Obamának szervezett gyűjtést annak elnöki kampányaihoz, ma pedig Donald Trump egyik leghangosabb támogatója az amerikai közéletben – ez már csak azért is furcsa lehet sokaknak, mert Musk autói és a milliárdos távlati céljai gyakorlatilag egy az egyben azt képviselik, amit Trump ellenségnek kiáltott ki: például a környezetszennyezés csökkentését a fosszilis üzemanyagok mellőzésével.
A dél-afrikai származású milliárdos jobbratolódását ideológiai oldalról már nemegyszer megmagyarázta, annak középpontjában főként a világszerte egyre nagyobb teret nyerő liberális hullámot és a Biden-kormánnyal szembeni leplezetlen ellenszenvét találjuk. A demokrata elnökkel szembeni egyik legfontosabb kifogása, hogy ugyan a Tesla vevőinek is jár a kormány 7500 dolláros támogatása, Biden nyilvános megszólalásai során mégsem helyezte a céget olyan magas piedesztálra, ahová Musk szerint érdemei alapján illene.
Musk tehát annak ellenére fordult el Bidentől és a demokratáktól, hogy
a Tesla egyértelmű nyertese a jelenlegi kormányzat politikájának.
A formabontó milliárdosnak ezen túl is van rá oka, hogy az elektromos autózást néhány éve még átverésnek nevező Trump felé húzzon: Musk ugyanis az elmúlt időszakban már a legtöbbször nem elektromosautó-gyártóként hivatkozott a Teslára, hanem inkább egy mesterséges intelligenciát is felhasználó robotikai vállalatként, amely első humanoid robotjai gyártását már jövőre megkezdi.
Musk, aki egykoron még a fosszilis kibocsátás nullára csökkentését tűzte ki távlati céljául, a Tesla részleges profilváltását követően
már viszonylag mérsékelt arcvesztéssel be tud állni a klímaváltozás-szkeptikus Trump mögé.
Az pedig, hogy Musknak milyen szinten sikerült összekapcsolnia a Tesla felfutását Trump novemberi választási győzelmével, a cég részvényárfolyamán is jól látható – áll a MarketWatch elemzésében.
A Biden-féle katasztrofális szereplést követően, amikor egyértelművé vált, hogy a demokrata elnök esélytelenné vált Trumppal szemben, pár nap alatt 33 százalékkal erősödött a Tesla árfolyama, míg a Kamala Harris színre lépését követő napokban 14 százalékot zuhant a jegyzés, igaz, ebben a cég gyenge negyedéves gyorsjelentése is némi szerepet játszott.
Muskot egyébként többször is kérdezték már Trump melletti elköteleződése óta, hogy nem tart-e a republikánus politikus terveinek cége számára hátrányos következményeitől. Legutóbb erre a kérdésre azt válaszolta, hogy persze, Trump politikája
fájhat majd a Teslának, ám a versenytársakra pusztító hatással lesz.
Ezt az elképzelést egyébként több elemző is osztja, Dan Ives, a Wedbush Securities elemzője például a napokban úgy fogalmazott, a Tesla immáron része a Trump-trade-nek, azaz annak a befektetői pozicionálásnak, amely Trump novemberi győzelméből termelne profitot.
A Tesla részvényei
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.