Figyelemfelhívó közleményt tett közzé hétfőn a meghatározó utazási és turisztikai szervezeteket tömörítő Európai Turisztikai Kiáltvány Szövetség (ETM) az Európai Bizottság közelmúltbeli ajánlására reagálva, amely szerint az EU digitális Covid-bizonyítványa (DCC) emlékeztető vakcina beadása híján csak a második Covid-19 elleni oltás felvételét követő kilenc hónapig maradjon érvényes.
Jóllehet a 70 szervezetet tömörítő ETM maga is fontosnak nevezte, hogy valamennyi uniós tagállamban egységes időtartamra állítsák ki az oltási bizonyítványt, azonban a mindössze 9 hónapra lerövidített érvényességi határidő a szövetség tagjainak véleménye szerint aszimmetriát teremt az eltérő nemzeti oltottsági szintekkel rendelkező uniós országok között, mivel az emlékeztető vakcina nem egyformán érhető el mindenütt.
További aggodalomra ad okot – folytatja a szövetség – az Európai Bizottság ajánlásának azon passzusa, amely szerint az EU-ban jóvá nem hagyott vakcinával beoltott utazóknak elindulásuk előtt negatív PCR-tesztet kell beszerezniük.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) listáján szereplő, de az unió gyógyszerügynöksége (EMA) által el nem fogadott vakcinával beoltott utazók esetében ugyanis a negatív PCR-teszt megkövetelése egy nehézkesen bevezethető, duális rendszert hozhat létre – hangsúlyozta az ETM, amely egyúttal a tagállamokat is felszólította, hogy a WHO által jóváhagyott, koronavírus elleni vakcinák teljes körét ismerjék el az utazókra vonatkozó további feltételek nélkül.
A szövetség azt sem érti, hogy miért van szükség PCR-tesztre a koronavírusos megbetegedésből felépült unión kívüli turisták esetében, míg a gyógyult EU-s állampolgároktól nem követelik meg ugyanezt.
Az Európai Turisztikai Kiáltvány Szövetség arra is felszólította a tagállamokat, hogy az utazási szabályok további harmonizálása és a határokon átnyúló kapcsolattartás megkönnyítése érdekében mielőbb vezessék be az uniós digitális utasnyilvántartási adatlapot (dPLF).
A 70 tagból álló Európai Turisztikai Kiáltvány Szövetség a földrész utazási és turisztikai ágazatának érdekvédelmi szervezete. Tagjai közé tartozik az ACI Europe (Nemzetközi Repülőterek Tanácsa), a CLIA Europe (Hajózási Társaságok Nemzetközi Szövetsége), az ECTAA (Európai Utazási Irodák és Utazásszervezők Szövetsége), az ETC (Európai Utazási Bizottság), az Europa Nostra (Az európai kulturális örökség szervezete), a HOTREC (Európai Szállodák, Éttermek és Kávézók Szövetsége), a FEG (Európai Idegenvezető Egyesületek Szövetsége) és a WTTC (Utazási és Turisztikai Világtanács) is.
A szövetség célja, hogy az Európai Uniót intézkedésekre sarkallja az idegenforgalmi ágazatot érintő kulcsfontosságú ügyek kapcsán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.