Ebéd közben kevesen isznak tejet. Eskil Erlandsson svéd agrárminisztert ez persze nem akadályozta meg abban, hogy informális ebédre hívja uniós kollégáit mára Brüsszelbe, a tejágazat gondjainak megvitatására.
A találkozó célja, hogy a tagállamok egyeztetni tudjanak, mielőtt október 19-én a hivatalos mezőgazdasági tanácsülésen szembesülnek az Európai Bizottság ott előterjesztendő új megoldási javaslataival.
A „súlyos” jelző igen enyhe kifejezés a tejpiaci helyzetre. A felvásárlási árak egy év alatt megfeleződtek, jóval a termelési költség alá estek. A gazdák sztrájkkal, a tej utcára és termőföldre locsolásával, tüntetésekkel mutatják, hogy kétségbeejtő helyzetbe kerültek.
Ennek oka szerintük részben az a tavaly novemberi EU-s döntés, amely évente egy százalékkal emeli a tej termelési kvótáit. Ezt akarják visszavonatni, s ezt szeretné elérni a tagállamok jelentős része is, ám az Európai Bizottság ezt elutasítja. Brüsszel számos más intézkedést javasolt a válság enyhítésére, ezek azonban a termelők és a tagállamok zöme szerint nem elégségesek. Pedig az unió agrárbiztosa még azt is felvetette, a tagállamok adjanak egyszeri, akár 15 ezer eurót is elérő támogatást a termelőknek. A tagállamok egy része mégis úgy érzi, Brüsszel magára hagyta őt.
Ma is tartanak demonstrációt a tejtermelők az EU „fővárosában”. Kérdés, ennek zaja behallatszik-e a tanácsi (és főleg a bizottsági) üléstermekbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.