Politikailag és közjogilag egyaránt érthető és elfogadható, hogy a jelenlegi kormányzat a szívéhez közelebb álló kisebb gazdákat akarja földbérlethez juttatni az állami földeket eddig lefoglaló nagyobb társaságok helyett. Mindez jól illeszkedik a kormánypártok retorikájához.
A kisebb szereplők helyzetbe hozása ugyan alapvetően nem kedvez a hatékonyságnak, a kibocsátás és így a mezőgazdasági termelésből eredő GDP-nek, ám egy sokszereplős, színes palettájú agrárium más pontokon rendelkezhet gazdasági előnyökkel: szerencsés esetben kedvezően hathat a kínálatra, a foglalkoztatásra és a vidéki infrastruktúrára. Ehhez is azonban a kisebbek közül az üzletileg sikeres, a maguk szintjén professzionális művelést folytató családi gazdálkodók kellenek. Szűk az a mezsgye, ahonnan válogatni lehet a jelentkezők közül.
Egy a politikai szereplők által indokoltnak látszó szerkezetváltást is óvatosan szabad csak végrehajtani. Középtávon, világos menetrenddel, előre látható lépésekkel minden szereplő sikeresen, de legalább fájdalommentesen tudna alkalmazkodni a változásokhoz. Arról nem is beszélve, hogy van a hazai agráriumban olyan, amit csak a nagyok csinálnak ma már: az állattenyésztés. A valaha virágzó, ám az elmúlt évtizedekben a töredékére zsugorodott, vergődő hazai haszonállattartás lehet a vesztese egy meggondolatlanul végrehajtott, politikai motivációk által fűtött átrendeződésnek.
A kisebbek helyzetbe hozása a nagyobbak rovására csak úgy történhet bölcsen, ha a még megmaradt állattartás érdekeit fokozottan szem előtt tartják. Ellenkező esetben jövedelmező gabonatáblák lesznek ugyan, de a vidéki foglalkoztatás mellett a magyar állattenyésztést is végleg múlt időbe tehetjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.