Kijött a Nemzetközi Valutaalap friss világgazdasági kitekintése, amely a tavaszihoz képest az új gazdasági adatok és a politikai változások alapján javulást vetít előre idénre és jövőre. Míg tavaly a világgazdaság 3,2 százalékkal nőtt, az idei évre 3,5 százalékos, 2018-ra 3,6 százalékos növekedést várnak. Látszólag mindez csekély változás, de nem ez a helyzet: ekkora méretek mellett az ezrelékek mögé hatalmas termelési és értékesítési folyamokat kell képzelnünk.
Különösen érdekes, hogy a javuló globális adat nem néhány növekedési bajnok és egy sor pangó gazdaság átlagából jön létre. Ellenkezőleg, korábban gyengélkedő régiók is javuló gazdasági kilátásokat mutatnak fel. Míg az USA, Nagy-Britannia növekedési előrejelzését némileg visszavágták az IMF elemzői, a tavaszi számításokhoz képest javítottak az euróövezet kilátásain. Az idei és a 2018-as növekedés ugyan ezzel is csak 1,8 százalék körüli, ám a „csak” szót idézőjelbe kell tenni. Először is, mert ilyen fejlettségi szinten igen komoly áru- és szolgáltatástöbblet áll a szerénynek látszó adat mögött. Magyar szemmel tiszteletre méltó a partnereink üteme, főként tudva azt, hogy a tavalyi évet a feleannyira fejlett magyar gazdaság is csupán 2 százalékos növekedéssel zárta. Másodszor immár a térség egésze növekszik, vagyis nem csupán Németország és az észak-európai motor húz. A 2009–2010-ben nagyot eső mediterrán térségből is jönnek jó hírek. Az olasz gazdaság többéves pangás után némi növekedést produkál, az ingatlanbuborék kipukkanását követően sokáig szenvedő spanyol gazdaság pedig folyamatosan jól teljesít: 2014 és 2017 között tíz százalékot nőtt a spanyol GDP.
Azért is respektálandó az európai növekedési trend, mert az idei esztendőre lényegében bezárult a krízis évétől tágra nyíló kibocsátási rés, vagyis az összkeresletnek a gazdaság potenciális termelési szintjétől való szisztematikus lemaradása. Ezzel sok évig tartó átmeneti szakasz ér véget makrogazdasági értelemben, innentől a kínálati oldal bővülése határozza meg az output növekedési ütemét. A monetáris politika visszatérhet szokásos keretei közé, a költségvetési politikára sem hárul immár keresletösztönző feladat, aminek árnyoldala a makacs államháztartási hiány és az államadósság további duzzadása. Na ugye, mondhatnák a németek, de jólneveltségből nem mondják. Így is korholják őket eleget Amerikából brutális külkereskedelmi és fizetésimérleg-többletük miatt. Még szerencse, hogy Washingtonból nézve nem tűnik fel a magyar vagy a szlovák szufficit, amely még ennél is nagyobb – már ha ennyire összefonódó értékláncok és a légiesített államhatárokon keresztül-kasul robogó pénzáramok mellett egyáltalán van értelme magyar, szlovák vagy épp német külkereskedelmi mérlegről beszélni.
Ezzel hazaértünk. A világgazdasági kitekintés azt a megnyugtató érzést támasztja alá, amit a vállalatvezetők körében végzett konjunktúrakutatások Európában, így minálunk is jeleznek. Az európai gazdaságok zöme a szakirodalmi előrejelzések szerinti mintegy nyolcéves helyreállítási szakasz lezárultával most már a szokásos üzemmódban teljesít. Nem a politikusok érdeme a normalizálódás, noha mindig készen állnak a jó hírek bejelentésére (míg a válságos időkben a külvilágot, a bankokat, a nagytőkét vagy az egyéb aktuális felelőst nevezik meg).
Ám ha valójában évek óta javuló pályán van Európa, miért nem érzik így az emberek? Ez nem új dilemma. Mikor a mélypontot eléri az üzleti ciklus, a közgazdászok már a recesszió végéről és javuló kilátásokról beszélnek. Az utca emberébe azonban nincs gazdasági barométer beépítve, a mögötte hagyott néhány évvel joggal érzi magát rosszabb helyzetben. A szakértői és politikusi lelkendezések csak kontrasztosabbá teszik leapadt tartalékait, kétes kilátásait. El kell telnie néhány évnek, míg a statisztikai trend tényleg beépül a családgazdasági mérlegekbe. Ez jöhet el most, ami talán temperálja a politikai klímát és bátrabb döntéseket is lehetővé tesz európai szinten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.