BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
hitelezés

Hitelboom – Csoda vagy lehetőség?

Az MNB vezetése a közelmúltban igen ambiciózus hitelezési célokat vázolt fel a következő évtized végéig – írja elemzésében Suppan Gergely, a Takarékbank vezető közgazdásza.
2018.05.11., péntek 18:41

Az MNB vezetése a közelmúltban igen ambiciózus hitelezési célokat vázolt fel a következő évtized végéig. Míg a vállalati oldalon a hitelállomány átlagos éves növekedését 13, addig a háztartások hitelállomány-bővülését 15, ezen belül a lakáscélú hitelállomány 18 százalékos emelkedését tartják kívánatosnak. Természetesen, mint minden célkitűzésnél, felmerülnek kérdések, ilyen ütemű növekedés fenntartható-e keresleti, illetve kínálati oldalról, és okozhat-e túlhevülést a gazdaságban.

Nézzük először a kínálati oldalt.

A hazai hitelintézetek tőkehelyzete kiváló, a tőkemegfelelési mutató 2017 végén 20,5 százalék, a Tier 1 ráta 18,4 százalék volt, ami nemzetközi szinten is kimagasló, egyúttal a hitelkínálat jelentős növelését teszi lehetővé.

A hitelvolumenek növekedése szűk kamatmarzs mellett is lehetővé teszi a bankok eredményének növelését, ennek egy részét tőkésítve a bankok szavatolótőkéje is emelkedhet, javítva a hitelezési potenciált. Eközben a hitelintézetek mérlege is tisztult: egy év alatt 10 százalékról 6,6-re süllyedt a nem teljesítő hitelek aránya. A következő években feltehetően folytatódik a hitelintézetek mérlegének tisztulása, részben a követeléseladások miatt, részben annak hatására, hogy a gazdasági növekedés és ezzel összefüggően a jövedelmek növekedése egyes befagyott követeléseket ismét teljesítővé tehet, de túlnyomórészt az új hitelek alacsonyabb bedőlési rátájának köszönhetően.

Forrás: Shutterstock

Óriási fordulat következett be a hazai bankszektor forrásait tekintve is: míg a 2008–2009-es válság mélypontján a bankok hitel-betét mutatója még a 150 százalékot is átlépte, mostanra a 70 százalékos szint közelébe süllyedt. Ezt a hitelek leépülése mellett a betétállomány tartós és a közelmúltban felgyorsuló növekedése okozta. Ha megvalósul a jegybank által felvázolt hitelboom, a hitelek egy része visszakerül a bankrendszerbe betétként, így nem kell attól tartani, hogy a hitel-betét arány újra egészségtelenül meghaladja a 100 százalékot. Tehát tőke-, finanszírozási és forrásoldalról nem látszik semmi akadálya a hitelezés robbanásszerű növekedésének.

A keresleti oldalon egyelőre felemás a helyzet.

A vállalatok hitelállománya a GDP 17, a lakosságé a GDP 15 százalékát éri el, ami mind historikus, mind nemzetközi és régiós szinten is kirívóan alacsony, ezek duplázódása sem jelentene túlfűtöttséget. Ahhoz, hogy az állományok növekedni tudjanak a GDP arányában, a GDP 7-8 százalékos nominális növekedési ütemét kell meghaladniuk.

A vállalati hitelezés esetében megtörtént a fordulat, az állomány növekedése már közelíti a megcélzott szintet, bár még némileg gyorsítható. A munkaerőpiaci helyzet miatt a vállalatok rákényszerülnek a további fejlesztésekre, így a kereslet feltehetően adott lesz a következő időszakban is, azonban a vállalati hitelpenetráció szélesítése – ahogy a jegybanki, illetve az MFB-s szakértők rámutattak – még szükségszerű, hiszen nagyon sok vállalkozás egyáltalán nem vesz igénybe külső forrást. Ehhez a garanciaintézmények felismert fejlesztése is nélkülözhetetlen. A vállalati hitelezésben új szempontok jelenhetnek meg: képes-e egy adott vállalkozás a termelékenységének javítására ahhoz, hogy versenyben tudjon maradni a munkaerőért? Különben munkaerő nélkül maradhat, így fizetőképessége is megkérdőjeleződhet.

A háztartások hitelállománya gyakorlatilag stagnál, annak ellenére, hogy az elmúlt két évben érdemben bővült az új hitelkihelyezések összege.

Ez részben a követeléseladásoknak, részben a régebben felvett hitelek amortizációjának köszönhető. Ezért ahhoz, hogy a lakossági hitelállomány növekedést tudjon mutatni, ennél is erőteljesebb hitelezésre lenne szükség. Az új lakások közeljövőben várható átadási hulláma lökést adhat a hitelkihelyezéseknek, ahhoz azonban, hogy tartós legyen a hitelkiáramlás, többek között az új lakások kedvezményes áfájának meghosszabbítására lenne szükség. Mivel az egész régióra jellemző, egyre súlyosabb munkaerőhiány hatására a következő években dinamikus maradhat a bérnövekedés, a hitelt felvevő háztartások száma, valamint a hitelek összege is növekedhet. A tartós bérnövekedés hatására pedig az ingatlanárak növekedése is folytatódhat, így a drágább lakások megvásárlásához is egyre nagyobb kölcsönökre lesz szükség. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy a háztartások pénzügyi vagyona, megtakarításai ugrásszerűen növekedtek az elmúlt években, ami szintén lehetőséget biztosít bátrabb hitelfelvételre.

Tehát a hitelkeresleti oldalon is van lehetőség bővülésre, kérdéses azonban, hogy ennek növekedési üteme eléri-e a jegybank által kitűzött célt, a nagyobb kérdés pedig az, hogy egy ilyen dinamikus hitelbővülési ciklus fenn tud-e maradni több mint tíz éven keresztül. Mindenesetre középtávon nem látszik túlfűtöttség a hazai gazdaságban, így a feltételek adottak egy hasonló méretű hitelezési boomra, de ennek tartóssá tételéhez a versenyképesség és a termelékenység érdemi javulására van szükség.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.