Az amerikai részvénypiac története leghosszabb erősödési időszakát érte el augusztus 22-én, az S&P 500 mutató 230 százalékkal emelkedett 2009 óta. Bár nem ez volt a legnagyobb mértékű bikapiaci növekedés, az emelkedő részvényárak leghosszabb időszakának tekinthető.
Számos tényező segítette elő e kilenc éven át tartó menetelést.
A fő húzóerőt a Federal Reserve extrém alacsony kamata jelenti. A Fed 2008-ban zéróhoz közeli szintre csökkentette a rövid távú irányadó rátáját, s 2017-ig nem kezdte el az 1 százalékos szint fölé emelést. A Fed emellett ígéretet tett arra, hogy a rövid távú kamatot hosszú időn át alacsonyan tartja, így a hosszú távú kamatok is alacsony szinten maradtak. Azzal, hogy a kamatok ilyen hosszú idő óta alacsonyak, a magasabb hozamokat kereső befektetők részvényeket vásároltak, ami felhajtotta a papírok árát.
A részvényárak racionális modellje szerint a részvényárak a jövőbeli profitok mai értékének felelnek meg. Az alacsony kamatok megemelték a jövőbeli profitok jelenlegi értékét, s a 2017 végén elfogadott társaságiadó-reformmal együtt mind a mostani profitokat, mind a várható jövőbeli nyereségeket megemelték, ami hozzájárult a jövőbeli profitok mai értékéhez.
Azzal, hogy a reál-GDP-emelkedés mértéke idén várhatóan több mint 3 százalék lesz, a gazdaság erőssége vonzza a külföldi befektetőket a részvénypiacra.
Emellett az utóbbi hónapokban az is megfigyelhető, hogy azok a háztartások, amelyek korábban nem rendelkeztek részvényekkel, attól tartva, hogy kimaradnak a bikapiacból, papírvásárlásba kezdtek.
De mit hoz a jövő? A tőkepiaci boomok nem tartanak hosszú ideig, általában a magasabb kamatok megjelenése véget vet az emelkedő periódusoknak. Ez gyakran megtörténik, amikor a Fed emeli a rövid távú kamatot, hogy megfékezze a növekvő inflációt. Bár a Fed által preferált inflációs szint (a fogyasztói kiadások árai) épp elérte 2 százalékos célját, az árnövekedés más mérőszámai gyorsabban emelkednek. A teljes fogyasztói árindex most 2,9 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőtti szinthez képest.
A Fed rövid távú kamata 1,75 százalék, ami azt jelzi, hogy a reálráta még mindig negatív. A Fed nyílt piaci bizottságának mostani előrejelzése szerint az irányadó kamat szintje 2018 végére 2,4, 2019 végére 3,1 százalékra nő.
Úgy vélem, a részvénypiac számára a legnagyobb kockázatot a hosszú távú kamatok jövőbeli emelkedése jelenti. A tízéves állampapírok kamata ma mintegy 2,9 százalék, ami zéró reálrátát mutat a fogyasztói árindex szintjével összevetve. Múltbeli adatok szerint a tízéves államkötvény reálkamata mintegy 2 százalék körül szokott alakulni, ebből fakadóan a tízéves ráta 5 százalékra emelkedhet.
Három tényező járul majd hozzá a hosszú távú ráta emelkedéséhez. Az irányadó kamat emelkedő szintjére vonatkozó Fed-előrejelzés felfelé mutató nyomást fog helyezni a tízéves kamatra. Azzal, hogy a munkanélküliségi ráta 3,9 százalékos, és várhatóan tovább csökken a következő évben, az inflációnak növekednie kellene. Még ha ez nem is váltja ki a Fed gyorsabb ütemű kamatemelését, a magasabb infláció önmagában azt okozza majd, hogy a befektetők magasabb hosszú távú kamatokat fognak kérni eszközeik reálérték-csökkenésének kompenzálásáért. A tízéves kamat emelkedésének legfőbb oka azonban valószínűleg a nagymértékű költségvetési hiány lesz.
Ahogy az adósság teljes összege emelkedik, a befektetők magasabb hosszú távú kamatokat kérnek majd az állampapírok vásárlásáért.
A hosszú távú kamatok emelkedése csökkenteni fogja a jövőbeli vállalati profitok jelenlegi értékét, illetve a befektetők számára alternatívát nyújt a részvényekkel szemben. Ez pedig a részvényárak csökkenését okozza majd. Nem tudom, hogy mindez mikor következik be, de arról meg vagyok győződve, hogy elkerülhetetlenül megtörténik.
Copyright: Project Syndicate, 2018
www.project-syndicate.org
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.