BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Egyesült Államok

Az amerikai gazdaság kilátásai

A Fed mostani előrejelzése szerint az irányadó kamat 3,5 százalék alatt lesz 2020 végére.
2018.11.09., péntek 18:33

Az S&P 500 részvényindex az idei év során erőteljesen ingadozott, majd visszatért majdnem az év eleji szintre. Az ez évre vonatkozó nettó visszaesés elmaradásában a vállalati profitok emelkedése és az árfolyam/nyereség (P/E) ráta 12 százalékos csökkenése tükröződik. A P/E mutató jelenleg 40 százalékkal magasabb értéket mutat a történelmi átlagnál.

A ráta emelkedésében az igen alacsony kamatráták tükröződnek, amióta a Federal Reserve (Fed) az irányadó kamat szintjét 2008-ban közel zéróra csökkentette.

Ahogy azonban a hosszú távú kamatok emelkednek, a részvényárfolyamok kevésbé lesznek vonzók a befektetők számára, és csökkenni fognak. Ennek fő jele az, hogy a 10 éves állampapírok hozama a kétszeresére nőtt az elmúlt két évben. A valamivel a 3 százalékos szint fölött járó hozam mértéke azonban még mindig alig haladja meg az inflációt, amely az elmúlt 12 hónapban átlagosan 2,9 százalék volt. Három tényező a hosszú távú kamatok további emelkedését fogja okozni.

Először is, a Fed növelte a rövid távú irányadó kamatot, és iránymutatása szerint a valamivel 2 százalék feletti szintről 3,5 százalék körüli szintre fogja emelni a 2020-as évek végéig.

Másodsorban, az előrejelzések szerint igen nagyra növő költségvetési hiány a hosszú távú kamatok emelkedését okozza majd, hogy a befektetőket rá lehessen venni a megnőtt államadósság felszívására. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) szerint az állampapírokban megtestesülő adósság mértéke (publicly held debt) a mostani mintegy 15 ezermilliárdos szintről az évtized végére csaknem 30 ezermilliárdra nő.Harmadsorban az alacsony és csökkenő munkanélküliségi ráta az infláció növekedését okozza majd.

A befektetők magasabb hozamot követelnek a kötvényeik után, hogy kompenzálják a csökkenő vásárlóerőt.

Nem lenne meglepő, ha a 10 éves állampapírok hozama 5 százalékra vagy annál magasabb szintre emelkedne a következő néhány évben. A 3 százalékos infláció mellett így a reálhozam mértéke visszatérne a 2 százalék feletti, megszokott historikus szintre.

Fotó: AFP

A 10 éves kamat normalizációja azt okozhatja, hogy a P/E mutató visszatér a történelmi szintjére. A mostani, a történelmi átlagot 40 százalékkal meghaladó szintről való visszaesés a háztartások vagyonának mintegy 8 ezermilliárd dollárral való csökkenését okozhatja.

A háztartások vagyona és a fogyasztási költekezések közötti kapcsolat azt vetíti előre, hogy a háztartások fogyasztásának éves mértéke a GDP 1,5 százalékával csökkenhet. A háztartási kereslet ekkora mértékű visszaesése, illetve a vállalati beruházások azt követő csökkenése az amerikai gazdaságot recesszióba lökné.

Az USA-ban a legtöbb recesszió viszonylag rövid ideig tartott és enyhe volt, a lejtmenet kezdete és a fellendülés beindulása között általában kevesebb mint egy év telt el. A 2007-ben kezdődő recesszió a pénzügyi intézmények összeomlása miatt hosszabb lefutású, mélyebb válságot váltott ki. A legutóbbi recessziót követő gyorsabb és erőteljesebb fellendülésben a Fed agresszív anticiklikus monetáris politikája tükröződött, amely igen meredeken csökkentette a rövid távú kamatokat.

Ha azonban már 2020-ban bekövetkezik a recesszió, akkor a Fed nem lesz abban a helyzetben, hogy jelentősen csökkenteni tudja az irányadó kamatot.

A Fed mostani előrejelzése szerint az irányadó kamat 3,5 százalék alatt lesz 2020 végére. Ebben az esetben a monetáris politika nem lenne képes fellépni a gazdasági visszaeséssel szemben.

Az alternatív megoldás így a fiskális élénkítésre való támaszkodás lenne, amit adócsökkentéssel vagy a kiadások növelésével lehetne biztosítani. Miután azonban az éves költségvetési hiány mértéke ezermilliárd dollár, az államadósság szintje pedig a GDP 100 százalékához közelít, így a fiskális élénkítés megvalósítása politikailag igen nehéz feladat lenne.

Emiatt a következő gazdasági visszaesés várhatóan mélyebb lesz, és hosszabb ideig fog tartani, mint más esetben.

Ha az akkori kormányzat a fiskális politika eszközeihez nyúl majd, akkor az államadósság mértéke meg fogja haladni a GDP 100 százalékát, ami a hosszú távú kamatok további növekedését váltja ki. Ez nem éppen kedvező kilátás.

Copyright: Project Syndicate, 2018

www.project-syndicate.org

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.