Hetek óta mindenki a kék hullámról beszél, de itt most sportról szó sincs. Habár az Egyesült Államok elnökválasztása már novemberben lefutott, a kongresszusban, egészen pontosan annak felsőházában, a szenátusban két hely még szabadon maradt. Ezzel kapcsolatban tartottak nemrégiben Georgia államban választást – jelentős téttel. Az addigi eredmények alapján 48 demokrata (kék) képviselő és 50 republikánus alkotta a döntéshozatali szervet. Bár előzetesen csekély esélyt adtak rá, de mindkét szenátusi helyet elhozták a demokraták. Így megvalósult a kék hullám: a demokrata párt adja az elnököt, és demokrata többség van a döntéshozatal alsó- és felsőházában is.
A felsőházban úgy jött létre a lehető legszűkebb többség, hogy bár 50-50 a képviselők aránya, szavazategyezőség esetén az alelnök dönt, aki demokrata.
Emellett ebben a helyzetben a szenátus vezetőjét is a demokraták adják, vagyis ők határozzák meg, hogy miről és mikor vitáznak, illetve döntenek. A gyakorlatban a kék hullámmal könnyebb helyzetbe került a hivatalba lépő elnök, Joe Biden, legalábbis ami a kormánytagok és a különböző vezető tisztviselők kinevezését illeti. Ebben az esetben ugyanis csak egyszerű többségre van szükség mind a képviselőházban, mind a szenátusban.
Nem minden kék egyforma azonban.
A szenátusban ugyanis a törvénykezéshez minősített többség szükséges, vagyis a képviselők 60 százalékának egyhangú szavazata. Ez mindenképpen kompromisszumos megoldásokat igényel majd a demokratáktól.
A Biden által már belengetett több ezermilliárd dollárt kitevő gazdasági segélycsomag tehát nem megy majd olyan könnyen át a döntéshozatalon, mint forró kés a vajon. A legvalószínűbb, hogy némileg felvizezik az eredeti demokrata csomagot. Ráadásul még az is árnyalja a képet, hogy a párton belül sem feltétlenül van egység. Biden költségvetési lazítására már több párttársa is negatívan reagált. Vannak ugyanis olyan konzervatív költségvetési politikát támogató demokraták, akik nem értenek egyet az adósság ilyen mértékű növelésével. Vagyis még több republikánus képviselőt kell meggyőzni ahhoz, hogy egy hatalmas fiskális lazítás létrejöhessen.
Az új elnök várakozásom szerint a munkaerőpiacot és az infrastruktúra fejlesztését érintő programokat veheti előre a teendői listáján. Ezek nagyobb valószínűséggel képesek támogatást kapni az ellenzéki képviselőktől. Ugyanakkor például a 2000 milliárd dollárt kitevő zöldenergia-program – amelynek célja a karbonsemleges áramellátás biztosítása 2035-re – már jóval kisebb valószínűséggel megy át a fosszilis energiafelhasználás lobbija által befolyásolt republikánus döntéshozókon.
Az új demokrata vezetés továbbá nagyobb társadalmi teherviselést várna el a magas jövedelmű háztartásoktól és néhány kiemelt ágazattól, a többi között az energia-, a technológiai és a pénzügyi szektoroktól. Mindez ellentétes a republikánus nézettel.
A helyzet tehát rendkívül kiélezett, de a koronavírus-válság miatt az adóemelés és az ágazati szabályozás szigorítása inkább 2022–2023-ra tolódhat. Annál is inkább, mert 2022-ben ismét kongresszusi választást tartanak, ahol a demokratáknak esélyük lesz tovább növelni a befolyásukat az alsó- és a felsőházban egyaránt.
A tét tehát hatalmas, de óriási a bizonytalanság is. A piacok ennek megfelelően kezdték az idei évet.
A gazdasági szereplők rövidtávon azt várják, hogy hamarosan érkezik a gazdaságélénkítés, és a tőzsdék raliznak.
A várt élénkülő gazdasági teljesítmény magasabb inflációt hozhat magával, ami az inflációs várakozásokat emeli meg. Ennek hatására az Egyesült Államok kötvényeinek a hozamai jelentős emelkedésbe kezdtek: az év elején 2020 márciusa óta nem látott csúcsra ugrottak.
A dollár esetében a helyzet nem ennyire egyértelmű.
Az élénkülő gazdaság és a magasabb infláció ugyan a dollár erősödését hozhatja, a tartósan nulla közeli kamatkörnyezet azonban egyre jelentősebb negatív reálkamatot jelent, ami pedig a dollár érdemi gyengülése irányába hat.
Összességében úgy vélem, hogy ez utóbbi erőhatás lesz a meghatározó, és 2021 végére az euró-dollár kereszt akár a 2014 óta nem látott 1,30-os árfolyamszintet is elérheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.