Még a járvány sem tudta megállítani a bruttó átlagkeresetek évek óta tartó dinamikus emelkedését. Ha a számok mögé nézünk, első pillantásra talán meglepőnek tűnhet, hogy
a járvány következtében lezajló munkaerőpiaci folyamatok – a statisztika sajátosságainál fogva – valamelyest még hozzá is járultak ahhoz, hogy a 2020-as bérdinamika továbbra is kiemelkedő mértékű, 9,7 százalékos legyen.
Kézenfekvő, hogy a koronavírus okozta járvány miatt végbemenő gazdasági változások hatással voltak a munkaerőpiacra is. Az elbocsátások mellett a munkáltatók közül sokan a munkaviszony fenntartásával átmenetileg szüneteltették a tevékenységüket, mások fizetett vagy fizetetlen szabadságra küldték alkalmazottaikat. A korlátozások és ezek gazdasági hatásai miatt a munkaadók leggyakrabban a munkaidőt, a munkarendet változtatták meg – ezen belül egyes munkavállalókat teljes munkaidősből részmunkaidőssé soroltak át –, illetve lehetővé tették az otthoni munkavégzést.
A járvány nyomán megváltozó munkakörülmények tekintetében az átlagkeresetek szempontjából statisztikailag az a mérvadó, hogyan változott a teljes munkaidőben alkalmazásban állók összetétele, mivel a munkaerőpiacot ért sokk az egyes nemzetgazdasági ágakat és az egyes foglalkozási csoportokat eltérő intenzitással érintette.
A kialakult gazdasági helyzet leggyakrabban a kevesebbet kereső, fizikai munkát végző alkalmazásban állók számára volt kedvezőtlen,
akik a munkavégzés jellege – például a személyes jelenlétet igénylő üzemi termelés – miatt kerültek nehéz helyzetbe. A fizikai és a szellemi, teljes munkaidős alkalmazottak így előálló arányváltozása is – kismértékben ugyan, de – hozzájárult a bruttó átlagkereset növekedéséhez.
A KSH annak érdekében, hogy a kereseti adatokkal kapcsolatos felhasználói igényeket minél magasabb fokon elégíthesse ki, 2019 óta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) járulékbevallásainak felhasználásával állítja elő a havi létszám- és keresetadatokat. A NAV-tól átvett adatok köre jelentős információtöbbletet tartalmaz, pontos tájékoztatást kaphatunk belőle például a keresetek eloszlásáról, vagy kiszámítható ez alapján a medián kereset is, amelynek nemzetgazdasági ágak szerint részletezett adatai tavaly óta már a KSH honlapján is elérhetők. Az Eurostat legfrissebb, 2018-ra vonatkozó adatai szerint
a teljes munkaidősök körében a medián keresetnek az átlagkeresethez viszonyított aránya az unióban 72,6 százalék (Portugália) és 92,7 százalék (Belgium) közé esett, hazánk értéke (80,9 százalék) többek között Luxemburg, Lengyelország és Franciaország arányához volt hasonló.
A medián bérnek az áltagbérnél alacsonyabb értéke időnként viták forrása, annak ellenére, hogy természetes jelenség. Nem lehet azonban kijelenteni, hogy egyedül az lenne a kedvező, ha a medián magasabb, mint az átlagbér. Jó példa erre, hogy 2020-ban hazánkban a medián és az átlagkereset aránya az egészségügy, szociális ellátás területén volt a legmagasabb (107 százalék), ezen belül a szociális ellátásban még ennél is több, 144 százalék. Mégsem gondolja senki, hogy a szociális ellátásban dolgozók kereseti helyzete kedvező lenne. Itt a mutató értéke a közfoglalkoztatottak magas arányával magyarázható, ami az átlagkeresetet a medián alá vitte.
A fenti példából is látható, hogy a közfoglalkoztatottak béradata is része a KSH által publikált átlagbérnek, nem igaz tehát az ezzel ellentétes, vissza-visszatérő állítás. Ugyanígy tévedés vagy rosszindulatú politikai támadás azt állítani, hogy az az évtizedes, következetes – és ezért összehasonlítható adatokkal szolgáló – statisztikai gyakorlat, hogy a legalább öt főt foglalkoztató munkáltatóknál dolgozók bére képezi a hivatalos átlagbérszámítás alapját, az nagyságrendi, akár 30 százalékos eltéréshez is vezet. A valóság ezzel szemben az, hogy ha valamennyi, teljes munkaidőben foglalkoztatott átlagbérét a hivatalos, fenti módszertan szerint mért átlagbérrel összevetjük,
legfeljebb 3 százalék körüli eltérés tapasztalható, ez forintosítva körülbelül 10-13 ezer forint, a bérdinamika pedig szinte tökéletesen megegyezik a két adatkör esetén.
A KSH ezt az adatot is publikálta a honlapján.
Az említett példákból is kitűnik, hogy a statisztikai adatok felszínes megítélése helyett sok esetben érdemes a jelenségek mélyére ásni. Ebben a KSH is segíti az adatai iránt érdeklődőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.