Fagyasszuk újra az Északi-sarkot, vagy permetezzük tele a légkört fényvisszaverő részecskékkel. A napokban zárult COP26 glasgow-i klímakonferenciát követően máris zajlik az ötletelés, hogy miként tudnánk megállítani a gyorsuló globális klímakatasztrófát. A kétes kimenetelű geomérnöki módszerek helyett kézzelfoghatóbb eszközökkel is fékezhető a folyamat. Glasgow-ban jelentette be a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IFRS), hogy végre egységes ESG és klímajelentési keretszabályokat dolgoznak ki. Ezáltal objektív alapon összehasonlítható lehet a vállalatok fenntarthatósági tevékenysége, és a cégek greenwashingnak nevezett álzöldítése helyébe a valós cselekvés léphet.
Az eddigi 26 klímakonferenciában egy közös van: minden eddigi esemény után tovább emelkedett a légkör szén-dioxid-tartalma.
Nem lesz ez most sem másképp, hiszen a legnagyobb fosszilisenergia-fogyasztó országok, Kína és India az utolsó pillanatig kardoskodtak a mellett, hogy az üvegházhatás főbűnöse, a szén mint energiaforrás ne kivezetve legyen a világban, hanem csökkentve. A „le” vagy „ki” szénszócsatában csaknem elsikkadt az IFRS bejelentése, amely az 1929-es nagy gazdasági világválság óta a legjelentősebb változást eredményezheti a vállalatok teljesítményének értékelésében. Az akkor létrejött szabályozó mechanizmus egységesítette a számviteli standardokat, amelyek alapján a befektetők transzparensen össze tudták hasonlítani a tőkepiacokon jelen lévő cégek pénzügyi mutatóit. Most a nem pénzügyi, környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) mutatók egységesítése, univerzális standardok kialakítása indult el. Amint almát almával tudnak majd a befektetők összehasonlítani, egyszerre átláthatóbbá és számon kérhetőbbé válik majd a fenntarthatósági célú befektetések világa. Világos lesz végre, hogy mely cégek tesznek valóban a fenntarthatóságért, illetve melyek azok, amelyek csak ezt kommunikálják, de nincs mögöttük valós ESG teljesítmény.
Becslések szerint ma legalább 600-féle ESG keretrendszer létezik. Ha ennek csak a fele igaz, akkor is elképesztően nehéz kiszűrni a valóban ESG mutatókkal rendelkező vállalatokat.
A rendrakás több szempontból is sürgős és indokolt. Máig mintegy 35 trillió dollár befektetés áramlott fenntarthatóságinak nevezett alapokba. A cunami a Bloomberg előrejelzése szerint 2050-re eléri az 50 trillió dollárt. Ez hatalmas summa, és nem mindegy, hogy valóban a fenntarthatóság céljainak szolgálatába áll-e vagy csak úgy van feltüntetve. A COP26 előtt és alatt népszerű vállalati net zero 2050 terveket például egyre több kritika éri többek között az offsetting módszerek miatt.
Mára világossá vált, hogy ha el akarjuk kerülni a globális klíma összeomlását, akkor drasztikusan, 2030-ig legalább 50 százalékkal csökkenteni kell az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Nem véletlen, hogy az IFRS kezdeményezése is priorizálja a klímavédelmet. Az általa újonnan, a feladat koordinálására létrehozott testület, a Nemzetközi Fenntarthatósági Standard Testület (ISSB) egyszerre publikálta klímavédelmi és általános ESG keretrendszerének prototípusát, külön, ágazatonként is meghatározva a fenntarthatósági jelentések jövendő alapvetéseit.
Az ISSB létrehozatala akkor is mérföldkő, ha a kezdeményezés máris több sebből vérzik. Az egyik ilyen, hogy jelenleg legalább két meghatározó ESG keretrendszer létezik, az SASB és a GRI. Az IFRS viszont csak az egyikre, az SASB-re alapítva dolgozta ki az új standardok prototípusát. Ez egyben azt eredményezte, hogy a hangsúly azokon a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási tényezőkön van, amelyek lényegesek a vállalat értékelése szempontjából, tehát materiális hatással lehetnek a vállalat teljesítményére. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy vajon azt miért nem értékeli az ISSB, hogy a vállalat tevékenysége hogyan hat a környezetére. Többen ezt a kettős materialitást kérik számon az új jelentési standardokon, tegyük hozzá, joggal. Ennek érdekében nem ártana egy asztalhoz ültetni az SASB és a GRI standardok megalkotóit. Mindez persze csak akkor ér majd valamit, ha az új testület tempósan tud haladni a standardok véglegesítésével, szakmai elfogadtatásával és integrálásával a klímapolitikába és a jogalkotásba.
Jelenteni azt lehet, amit el is végeztünk. A fenntarthatóság priorizálása nem várhat.
Nigel Topping, a COP26 ENSZ által delegált vezetője az eseményt követően úgy fogalmazott, fel fog gyorsulni a cselekvés és a jogalkotás is, hiszen a cél deklaráltan a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fok alatt tartása:
Ha nincs még net zeró célod, akkor úgy fog tűnni, nem érdekel a következő generáció sorsa, és arra sem figyelsz, hogy milyen szabályozás jön. A hitelképességed veszélyezteted, és azt, hogy bevonzd és megtartsd a tehetségeket.
A klímaközgazdász Nicholas Stern szerint a klímakonferencia fő tanulsága az volt, hogy 2030-ra a piaci verseny minden területén a tiszta és zöldgyártás kerül előtérbe. A zöldfényezés pedig majd arra szorítkozik, ami mérhető módon el is lett végezve egy jobb, emberibb és élhetőbb világ érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.