A klímaváltozáshoz kapcsolódó sebezhetőség meghatározza az alkalmazkodás prioritásait és a biztonsági kockázatokat. Az erőforrások szűkössége és hiánya a népességváltozással együtt jelentősen megnövelheti az egyes országok biztonsági kockázatát.
A kommunikációnak tehát nyitnia kell környezetünk biztonságának megteremtése felé, workshopokat kell rendezni a tudás átadásának érdekében, és szisztematikusan kell elemezni az információkat, amiket meg kell osztani a politikusok és az társadalom tagjai között.
A klímaváltozással szorosan összefügg, hogy az energiakutatások legfőbb akadálya a geopolitikai osztozkodás, és felelősség hárítás. Ezek mellett más és más gazdasági érdekek vezérlik az országokat. Úgy gondolom, hogy ha majd a tudás és az információ megosztása természetes lesz, a közös célért való küzdelem azonos ambíciókat eredményez, ha majd mindenkinek valóban egyforma lesz az élet biztonsága, akkor a diplomácia, az emberek és a kutatók kikényszerítik a politikai döntéshozóktól a megegyezést.
A megoldások keresésére a klímaváltozás miatti sebezhetőség feltérképezésével foglalkoztak a 2011-es Klímaváltozás és az Afrikai Politikai Stabilitás konferencián és meghatározták a sarkalatos pontokat. A szélsőséges időjárási viszonyoknak való kitettségről egy sebezhetőségi térképet szerkesztettek.
A földrajzi elemzéseken keresztül be lehet mutatni a kontinensek klímaváltozással járó sebezhetőségét, kiemelve az éghajlathoz kapcsolódó veszélyeket, a népsűrűséget, a háztartások és közösségek rugalmasságát.
Afrikában a népesség legnagyobb része egy szűk területen, a mezőgazdasági hasznosításra alkalmas folyóvölgyekben és tengerparti sávokban lakik, miközben a kontinens nagyrészt lakatlan, illetve lakhatatlan a Szahara és az elsivatagosodott területek miatt.
Noha az afrikai országok a legkevésbé szennyezők, az elemzők szerint ők szenvednek majd a legtöbbet. Amerika Védelmi Minisztériumának jelentése a klímaváltozás és a biztonság összefüggéseiről Afrikában kiemeli a vízzel kapcsolatos regionális együttműködés fontosságát. A vízhez jutás égető, főleg a Közel-Keleten, ahol a kereslet meghaladja a kínálatot, és a szomszédos államok osztozni kénytelenek a forrásaikon.
Afrika sokkal nagyobb terhet fog viselni a klímaváltozás kapcsán, mint a fejlett világ országai. Sokkal nagyobb mértékű a várható hőmérsékletemelkedés és ebből adódóan a vízhiány is, mint a mérsékelt övben található fejlett ipari országok esetében. Az alkalmazkodásra rendelkezésre álló források nagysága egy főre jutóan alig század részét teszik ki a NATO országokénak.
A klímaváltozás egyik legfontosabb hatása a nem hagyományos biztonsági kihívás. Az emelkedő tengerszint és a csökkenő termőterületek valódi, már most érzékelhető fenyegetést jelentenek a nagyon sűrűn lakott országok számára. Az éghajlati események, tájfunok, árvizek pedig sok ezer ember számára jelentenek problémát.
Az energia- és környezetbiztonság kérdései Dél-Ázsiában felvetik, hogy milyen lehetőségei vannak az egyes országoknak, és hogyan állnak ezekhez a kérdésekhez? A nemzetközi együttműködés lehetőségeit elemzik a térségben, a víz-, energia-, és klímaváltozás területén. A hagyományosan értelmezett katonai biztonság mellett a környezeti biztonság és a helyi lakossággal való együttműködés is egyre fontosabbá válik Pakisztánban és a környező országokban.
A teljes környezeti biztonság, mint ideális állapot, a kívánatos út a jövő fenntartható élete felé.
A fenntartható fejlődés egy újabb szintre fog lépni, a digitális újrateremtő környezetbiztonság szintjére Amerika fegyveres erői világszerte segítik a partnerországokat a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban és a kibocsátás csökkentésében. A nemzetbiztonsági vezetők felismerték, hogy a globális klímaváltozás, nemzeti és környezetbiztonsági kérdéssé fogja kinőni magát, vagyis egy szinten lesz a nemzetbiztonság védelmi feladataival. Ez az új megközelítés meghatározója lehet a 21. század biztonsági kihívásának, ezzel egyetértve a szakemberek képzéseinek is új kapuját nyitja meg.
Amerika vezető szerepének fontosságát ki kell emelni a kérdés globális kezelésben. Természeti környezetbiztonsággal kapcsolatos kihívások a 21. század Amerikájában címmel kutatók készítettek tanulmányt azzal a szándékkal, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a világ vezető országainak példamutató felelőssége is van. Megjegyzik, hogy a kisebb nemzeti döntések is nagy eredményeket tudnak elérni a fejlődésben.
Egy nemrég megjelent tanulmány szerint Nagy-Britannia biztonsági stratégiájának sokkal átfogóbb megközelítést kell alkalmaznia a klímaváltozás által jelentett fenyegetés kapcsán. Integrált fejlesztésekre és humanitárius segélyprogramokra egyszerre van szükség, amelynek a klímaváltozási stratégiában is helyet kell biztosítani.
A legfontosabb kérdés az volt, hogy milyen érvek szólnak Nagy-Britanniában egy új atomerőmű építése mellett, illetve ellene, a biztonság, a gazdaság, a hulladékgazdálkodás, az energiabiztonság, a munkahelyek és klímaváltozás szemszögéből vizsgálva.
Az energiafüggést csökkenteni kell, de azt sem lehet megengedni, hogy a migráció kiinduló vagy tranzit országaivá váljanak. A két egymásnak ellentmondó célt egyszerre kell elérni. Az európai energiakínálatban és energiaárakban a globális felmelegedés miatt történő változásokat kezelni kell. A különböző klímaváltozási forgatókönyveknek megfelelő új gazdasági mechanizmusokat és energiaellátást kell javasolni.
Az energiapolitika kihívásnak három területe van: az energiabiztonság növelése, a környezet fenntarthatóságának biztosítása és a gazdasági versenyképesség javítása.
Az éghajlatváltozás különösen nehéz megpróbáltatásokat jelent a fegyveres szervek életében, hiszen a szélsőséges viszonyok, amelyek rendkívüli gyorsasággal és váratlanul érhetik a gyakorlatozókat, vagy az éles helyzetben lévőket, újfajta megmérettetést szabnak az emberre. Az éghajlatváltozás egészségre gyakorolt hatásai ma már kimutathatók, ezért a környezetbiztonságnak kiemelten kell kezelnie a humánbiztonságot a fegyverek erők esetében is.
A biztonság kérdésének elemzése rávilágít olyan feladatokra, amelyeknek előkészítése és végrehajtása hozzájárulhat valamilyen új környezetbiztonsági struktúra felépítéséhez. Az üvegházhatású gázok, a tiszta energia kérdése, a háztartások energiafelhasználása korszerűsítési, intézményi és szervezési feladatok előkészítését teszi szükségessé. A klímaváltozás kockázatai csak egy oldalról jelentenek kisebb energiaigényt, hiszen a felmelegedés a fűtési költségeket csökkenti. Ezzel egy időben azonban egy másik évszakban a hűtési energiaigény fog növekedni. A mezőgazdaság egy olyan nagy energiaigényű szektor lehet, mely jelentősen befolyásolja a gazdaságok pénzügyi tervezéseit. Ezért a jövőbeni várhatóan növekedő energiaigény előállításához a kiszámítható és biztonságos energia alapfeltételét is meg kell teremteni, olcsó, megfizethető áron, tiszta minőségben.
Míg a nemzetközi porondon a nemzetek harca folyik geopolitikai kérdésekben, migráció kérdéskörben, amíg a verseny presztízs tárgya és nem fejlődésre mutató, addig nem lesznek kiemelkedő eredmények. Amíg a jogi kérdéseknél a felelősség nincs formába öntve és a nemzetközi kutatásoknál az eredmény és a kockázat kérdése nem tisztázott, addig nem lesz az energia egyszerre fenntartható, gazdaságosan tiszta és biztonságos.
Az együttműködés feltétele nemcsak a közös szándék vagy akarat, hanem a kommunikáció is az érintett partnerek között. Mindenki érintett partner ebben a kérdésben. A feladatok lehetnek intézményekre, társadalmi csoportokra szabottak, a kommunikációnak viszont mindenkit el kell érnie és mindenkire hatnia kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.