A gyermekmunka szó hallatán általában elmaradott ázsiai vagy afrikai országok, erőszakkal munkára kényszerített gyerekek jutnak eszünkbe. Éppen ezért meglepő, hogy a napokban két hír is megjelent a hazai gyermekmunkáról. Az egyik szerint a Komárom-Esztergom megyei Mocsán egy egyéni vállalkozó szőlőmetszésen dolgoztatott gyerekeket, közülük négyen 14 évesek voltak, egyikük pedig 13 éves.
A másik eset Zala megyében történt, ahol is az M7-es Zalakomár és Nagykanizsa közti szakaszának építésénél dolgozik több gyermek: az iskoláskorúak nagy részét Zalakomárból toborozzák, munkájukért napi kétezer forintot fizetnek. Magyarországon a Munka törvénykönyve szabályozza, a fiatalok hány éves kortól és milyen feltételekkel vállalhatnak munkát.
Főszabály, hogy munkaviszonya annak lehet, aki betöltötte a 16. életévét, ugyanakkor fiatal munkavállalónak minősül, aki még nincs 18 éves. A törvény a 16 évesnél fiatalabb gyermek munkavállalásával kapcsolatban egyértelműen fogalmaz: munkaviszony létesítéséhez ilyen esetben a törvényes képviselő, vagyis a szülő hozzájárulása szükséges. Ha például egy 15 éves fiatal nyáron, diákmunka keretében akar dolgozni, akkor is kell a szülő írásos beleegyezése.
A munkaidő a fiatalkorúak számára - szintén a Munka törvénykönyve szerint - maximum nyolc óra lehet naponta és negyven óra hetente. Fiatal munkavállalóként akkor is megilleti őket a legalább 30 perc ebédszünet (munkaközi szünet), ha a napi munkaidő nem éri el a hat, de meghaladja a négy és fél órát.
A diákmunkára felvett tanulókat nem lehet beosztani éjszakai munkára, vagy rendkívüli munkavégzésre. Más azonban a diákmunka, és mást jelent a gyermekmunka, ami törvénytelen tevékenység. Utóbbiról szólva Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének elnöke a Reggel.hu-nak nyilatkozva felvetett egy problémát: kérdés ugyanis, mit nevezünk munkának. "Minek minősül, ha egy gyerek az ismerősénél szedi a szilvát? Ha a szülő odaküldi, akkor az segítség, gyermekmunka vagy más?" - említett egy példát Keszei. Arra a kérdésre, mi történik, ha egy gyerek dolgozni akar, a szülői szervezet elnöke azt mondta, kérdés, mire alkalmazza a munkaadó, mert bizonyos esetekben súlyos jogszabálysértést is elkövethet.
Keszei Sándor szerint a gyermekmunka egyes családokban kifejezetten divat. Az utóbbi években olyan eset is előfordult Magyarországon, hogy egy tanyán dolgoztattak gyerekeket, akik még az iskolába járást is elhanyagolták. Ettől a kirívó példától és a napokban történtektől eltekintve Magyarországon nem jellemző a gyermekmunka. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség szerint olyan értelemben nincs gyermekmunka nálunk, mint ahogyan például Ázsiában a gyerekeket dolgoztatják. Itthon a törvény értelmében a munkaügyi jogsértések esetében pénzbírság szabható ki, ami 30 ezer forinttól 20 millióig terjedhet. Igaz, a legmagasabb bírságössszeg csak megismételt jogsértés esetén róható ki. A fiatalkorúak sérelmére elkövetett szabálytalanság jelentősen emelheti a bírság összegét, mert különösen súlyos jogsértésnek számít.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.