Az arab környezettel a megbékélést – ha lehet – még az eddigieknél is kilátástalanabbnak tartja elemzésében a Reuters. Az ottani jobboldal vezető erejét adó Likud elnöke – Benjamin Netanjahu – a közel végleges eredmények ismeretében, magának követelte a kormányalakítás jogát, mert az általa vezetett blokk 64 képviselőt küldhet a 120 tagú Knesszetbe.
Ennél azonban bonyolultabbnak látszik a helyzet, mert a Likud 27 képviselőjével szemben 28 fős csoporttal lesz jelen a törvényhozásban a centrista – összességében mégis jobbközép orientációjúnak tartott – Kadima. Ennek élén, Tzipi Livni külügyminiszter a legerősebb párt vezetőjeként jelentette be igényét a kormányfői posztra.
A mostani választások nagy vesztese a Munkáspárt, amely Ehud Barak, eddigi hadügyminiszter vezetésével az utóbbi évtizedek legrosszabb eredményét érte el, és csak 13 fős képviselettel rendelkezik majd. A pártnak emellett csalódnia kellett abban a várakozásában, hogy a parlamentben továbbra is harmadik legnagyobb erőt képviselheti. A parlamenti arányeltolódásokban különösen szembetűnő, hogy a keményvonalas Israel Beiteinu 15 helyet tudott megszerezni, és ezzel a jobboldal második fő erejévé vált. A párt vezetője, a politikai héjának tartott Avigdor Liebarman katonai fellépést sürgetett Iránnal szemben és kilátásba helyezte, hogy kormányzati pozícióban kemény kézzel számolna le a palesztin ellenállásssal.
A jobboldal két vezető pártja egyaránt elutasítja területek visszaadását, és a telepesek visszavonását. A választási kampányban Netanjahu emellett kijelentette, hogy az ő kormányzása alatt Szíria nem kapja vissza a Golán-fennsíkot, és izraeli ellenőrzés alatt megtartja Jeruzsálem egységét.
A mérsékelt, liberális hangvételéről ismert Haaretz sürgette a Kadima és a Munkáspárt fúzióját, mert – mint a kommentárjában írja – a két erő ideológiájában nem mutathatók ki lényeges eltérések, az itt-ott érezhető szembenállásnak inkább személyes okai voltak. A két párt együtt létrehozhatna egy politikai pólust, amely egy nemzeti egységkormány működtetésére is alkalmassá válna. Mindketten arra törekszenek, hogy a politikai mérsékletességet a biztonsági ügyekben tanúsított keménységgel egyesítsék.
A fúziójukkal akkor is képesek lennének egy balközép orientációjú kormányt működtetni, ha a koalícióhoz néhány kisebb, jobboldali formációt is meg kellene nyerni. A külön-külön folytatandó erőlködésnek – írja a Haaretz – egyetlen mozgatója az lehet, hogy a lehető legtöbb tárcát és a legjobb állásokat kaparítsák meg maguknak és híveiknek. Az izraeli jobboldal és a közvélemény radikalizálódásában a Reuters rossz előjeleket vél felfedezi. A hírügynökség elemzése szerint az új amerikai kormányzat számára a legrosszabb politikai kombináció jöhet létre, ha Izraelben egy keményvonalas politikai kurzust követő kormány jönne létre. Ha ennek folyományaként a palesztinok mérséklet szárnyát képviselő Fatah nem tud eredményeket felmutatni, akkor a befolyása nyilván tovább zsugorodik, és teret nyernek a szélsőségesek.
A hírügynökség idézi a mérsékelt arab tábor egyik vezetőjeként ismert Szaeb Erekat nyilatkozatát, aki reménytelennek látja, hogy a következő hónapokban áttörést hozó tárgyalásokra kerüljön sor. A politikus arra számít, hogy folytatódik Ciszjordániában az izraeli lakótelepek építése, és marad a palesztin gazdaság működését bénító blokád.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.