Meghaladhatja a 13 milliárd forintot az idei gyógyító-megelőző kassza karcsúsítása, további 16 milliárd körüli összeggel pedig a gyógyszerköltségvetést kell viszszafogni.
Ezt tartalmazza az a tervezet, amelyről az egészségügyi miniszter ma konzultál a parlament egészségügyi bizottságával, hiszen feladatul kapta a kormánytól, hogy a gazdasági válság hatása miatt az ágazatban is összébb kell húzni a nadrágszíjat. Kemény tárgyalásra számíthat Székely Tamás, hiszen az ellenzéki képviselők az utóbbi évek pénzkivonásai miatt veszélyben látják az egészségügy működőképességét.
A tárca áprilistól eltörölné a kórházi és szakrendelői gyógyítási teljesítményvolumen-korlátot (tvk). Ezután minden beavatkozásért fizetne a biztosító, sőt, az egy betegesetre jutó mostani 146 ezer forintos gyógyítási alapdíjat 150 ezerre emelné. Ez tehát jó hír. Ám az új rendszerben a kassza 70 százalékát fizetné csak ki fix összegben a múlt évi teljesítmények alapján a tb, a fönnmaradó 30 százalékot a betegforgalom arányában, lebegtetett értéken finanszírozná. Így a betegszámmal fordított arányban változna az egy-egy esetre jutó alapdíj összege. A teljesítmények elfutását folyamatos ellenőrzéssel védenék ki, a betegforgalmat tíz százalékkal túllépők akár el is veszíthetnék a közfinanszírozást.
Minden fillér kivonása csökkenti a kórházak működőképességét – állapította meg tegnap a kórházszövetség elnöksége. Azok a kórházak járnak jól az új, 70 százalékos fix finanszírozással, amelyek tavaly túllépték a teljesítménykorlátot. Akik betartották a tb által engedélyezett kvótát, most hátrányba szorulnak, hiszen a bázisév 2008 – mondta lapunknak Varga Ferenc, a kórházszövetség elnöke.
Arra is felhívták a figyelmet: ha 100 ezer forint alá esne a 30 százaléknyi mértékű lebegő gyógyítási díj összege, a működőképesség érdekében azonnali beavatkozásra lesz szükség.
További megtakarítást jelenthet a gyógyszerfogyasztás mérséklése. Annak ellenére, hogy 2007 óta 130 milliárd forintos megtakarítást mutatott ki az OEP a gyógyszertámogatásban, további 16 milliárd körüli spórolási lehetőséget lát a büdzsében. Egyrészt mert túlzónak tartja az évi 250 doboz gyógyszer fogyasztását, így az orvosok megtakarítását ösztönző rendszer mellett bevezetik a vonalkódos receptet: ezáltal követhetővé válik, hogy jogosult-e a doktor az általa elrendelt készítmény felírására. Tartalékot lát a kormányzat az olcsóbb szerek preferálásában is, ezt kiterjesztenék a biotechnológiával előállított készítmények másolataira.
Ez utóbbi azért is megfontolandó, mert nincs megfelelő szabályozás azok alkalmazására. Számos orvosságnál 85-ről 80 százalékra csökkentenék a tb-támogatást, így nőne a lakossági térítés. Revízió alá vonnák a memóriazavarok, a perifériás érbetegségek kezelésének gyógyszereit és a savlekötésre alkalmazott szereket. Gyógyszerpiaci elemzők szerint ha maradna a költségvetési előirányzat, 12-13 százalékkal lenne több a lakosság gyógyszerkiadása az idén. Ám ha 15 milliárd forintot kivonnak a tb-kasszából, további 10 százalékkal nőhet a lakosság terhe – jelentette ki Fekete Tibor gyógyszerpiaci elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.