A magyar pénzügyi és bankrendszer számára a legnagyobb kockázat, hogy sokkal nagyobb lesz a recesszió, mint a várakozások – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara taggyűlésén. Hogy ez mégse következzen be, van szerepe a kormánynak és a jegybanknak is – jegyezte meg, hozzátéve: itt sokkal kisebb a mozgástér, mint az eleve kisebb inflációval és kedvezőbb helyzetből induló fejlettebb gazdaságok.
Ma kedvezőtlenebbek a kilátások, mint amikor a jegybank az utolsó előrejelzését elkészítette novemberben – ismerte el. Az MNB-elnök szavaiból arra lehet következtetni, hogy a kormány által legutóbb kiadott 5,5-6 százalékos GDP zsugorodáshoz fog közel esni az egy hónap múlva megjelenő jegybanki prognózis. A legvalószínűbb, hogy plusz pénzt nem kell majd betenni a bankrendszerbe, csak ha a legrosszabb forgatókönyv zajlik le – emelte ki a jegybankelnök.
A hasonló válságok elkerülésére azonban a jövőben a szabályozásnak és a pénzügyi felügyeletnek meg kell változnia. Arról kell szólnia, hogy felhívja a bankok figyelmét a felhalmozott kockázatokra és meg kell akadályozni azok növekedését – érvelt Simor. Ehhez olyan szabályokat kell hozni, amelyek lehetővé teszik, hogy egy jövőbeni veszélyhelyzet elhárítására előre megtilthasson valamit a szabályozó, és ne csak utólag bírságolhasson, mint jelenleg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.